09 خرداد 1403
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

حضور شرکت‌های گروه مالی گردشگری در دومین رویداد جامع معدن و صنایع معدنی

همایش و نمایشگاه دومین رویداد جامع معدن و صنایع معدنی با حضور شرکت‌های گروه مالی گردشگری آغاز شد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از  روابط عمومی گروه مالی گردشگری، دومین رویداد جامع «معدن و صنایع معدنی» طی ۵ روز متوالی با سه رویداد متوالی سالانه «چهاردهمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و سنگ‌آهن ایران با نگاهی به بازار»، «ششمین همایش چشم‌انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار» و «سومین همایش معدن‌کاری دیجیتال» با حضور تصمیم‌گیران، تصمیم‌سازان، صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی این حوزه آغاز شد.

شرکت‌های گروه مالی گردشگری در همایش و نمایشگاه این رویداد حضور فعالی دارند.

شرکت‌های گروه مالی گردشگری، شامل شرکت گسترش صنایع و معادن ماهان، شرکت توسعه فرآوری صنایع و معادن ماهان سیرجان، شرکت احیا استیل فولاد بافت و مجتمع صنعت فولاد بناب علاوه بر حضور در همایش و پنل‌های این رویداد، در فضایی به مساحت ۱۰۷ مترمربع در غرفه B16-17 نمایشگاه حضور دارند.

دومین رویداد جامع «معدن و صنایع معدنی» روزهای ۳۰ اردیبهشت تا ۳ خرداد ۱۴۰۳ در هتل المپیک تهران از ساعت ۹ تا ۱۷ برگزار می‌شود.

 

«ارتباطات و روابط عمومی» موجب تغییر تعاملات انسانی شده است

روز جهانی «ارتباطات و روابط عمومی» ۲۷ اردیبهشت در تقویم کشور نامگذاری شده که در جهان رو به پیشرفت امروز که قدم در مسیر انقلاب صنعتی پنجم گذاشته موجب تغییر در زندگی و تعاملات انسانی شده است.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از خبرگزاری مهر، محمد رحیمی مدیرکل روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران در یادداشتی برای مهر نوشت: روز جهانی «ارتباطات و روابط عمومی»، ۲۷ اردیبهشت در تقویم کشور نامگذاری شده است. در جهان رو به پیشرفت امروز که قدم در مسیر انقلاب صنعتی پنجم گذاشته، سرعت تغییرات تکنولوژی، شتاب نوآوری و فراگیری هوش مصنوعی، زمینه‌ساز تغییرات چشمگیری در زندگی و تعاملات انسانی شده است. این روند شتابان همچنین در حال دگرگونی فرایند کار بنگاه‌های اقتصادی، کسب و کارها، صنایع و روند تولید و تجارت است. در این مسیر، رفع موانع حضور در بازارهای جهانی و تسهیل فرایند تولید و تجارت، زمینه‌ساز تسهیل انتقال تکنولوژی به کشور، ارتقای کم و کیف تولید، بهبود جایگاه کشور در شاخص رقابت‌پذیری صنعتی، تقویت تولید دانش‌بنیان و صادرات کالاهای با ارزش افزوده بیشتر و نهایتاً حضور پرقدرت‌تر در بازارهای صادراتی می‌شود. از همین رو در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نامگذاری شده است، بازوی اطلاع‌رسانی سازمان‎‌هایی که ارتباط نزدیک‌تری با تولید و تجارت کشور، بخش خصوصی و بازارهای بین‌المللی دارند، نقشی فراتر از اطلاع‌رسانی صرف دارند.

در این راستا روابط عمومی سازمان توسعه تجارت به عنوان سازمانی کلیدی در تجارت کشور که اهدافی همچون توسعه بازارهای صادراتی، حضور پررنگ در عرصه تجارت بین‌الملل و گسترش مراودات تجاری با دنیا را دنبال می‌کند، تلاش دارد هم راستا با اهداف سازمان متبوع خود، نقش شایسته‌ای در مسیر رونق تولید و تجارت کشور ایفا کند.

واکاوی موانع تولید و تجارت، افزایش میزان تعامل با فعالان اقتصادی و انعکاس چالش‌ها به مدیران و کارشناسان مربوطه سازمان، حضور پررنگ و با برنامه در نمایشگاه‌ها و مناسبت‌های تجاری، اطلاع‌رسانی صحیح و به موقع بخشنامه‌ها و رویدادهای تجاری، انتشار آمار و ارائه تصویر واقعی از تجارت کشور، تعامل سازنده با اصحاب رسانه، تسهیل شرایط دسترسی به مدیران سازمان در راستای تولید و انتشار اخبار و گزارشات تحلیلی، استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی، حضور مؤثر در شبکه‌های اجتماعی و سرعت عمل در انتشار محتوای مناسب، بخشی از دستور کار روابط عمومی سازمان توسعه تجارت در راستای نقش‌آفرینی مؤثر در فرایند رونق تولید، تجارت و توسعه صادرات غیرنفتی کشور است.

در این مسیر بدون شک همراهی و تعامل سازنده با فعالان عرصه خبر و همچنین روابط عمومی سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌های کشور، منجر به ایجاد هم افزایی و دستیابی به اهداف رشد اقتصادی در برنامه هفتم توسعه و پیشرفت کشور خواهد شد.

 

پنج روند که چهره تحول دیجیتال را در سال‌های آینده تغییر خواهند داد

مرتضی محمدی/کارشناس روابط‌عمومی الکترونیک و تحول دیجیتال

در حال حاضر دوران تحول دیجیتال فرا رسیده و به همراه آن؛  نوآوری‌های بی‌شماری برای شرکت‌ها پدید آمده است.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از پایگاه خبری «اقتصاد ملت»؛ برای آنکه در این عرصه به شدت در حال تغییر سازمان‌ها بتوانند در دور رقابت باقی بمانند؛ باید به سرعت استراتژی‌های خود را هماهنگ کنند و تغییراتی که به احتمال زیاد تاثیر قابل‌توجهی بر تجربه مشتری می‌گذارد را بپذیرند. یعنی در صدر تازه‌ترین روندهای تحول دیجیتال قرار گیرند. طبق بررسی‌های اخیر؛ به نظر می‌رسد که چندین روند؛ آینده تحول دیجیتال را شکل خواهند داد.

فناوری‌ هوش مصنوعی و یادگیری ماشین تا زیرساخت‌های مبتنی بر رایانش ابری؛ روندهایی هستند که در حال حاضر بر نحوه تعامل کسب‌وکارها با مشتریان و یکدیگر تاثیر می‌گذارند. در اینجا می‌خواهیم به بررسی پنج مورد از هیجان انگیزترین روندهای تحول دیجیتال که آینده کسب‌وکار را شکل می‌دهند؛ بپردازیم.

1- فناوری رایانش ابری: رایانش ابری سال‌هاست که در حال پیشرفت بوده و سرانجام به موفقیت رسیده است. شرکت‌ها تمرکز خود را از مراکز داده درون سازمانی؛ به خدمات رایانش ابری تغییر می‌دهند که سبب تحول دیجیتال بزرگی برای مشاغل در سراسر جهان می‌شود.  

رایانش ابری روش کار شرکت‌ها را دگرگون کرده و آنها را قادر می‌سازد هر گاه که بخواهند؛ در هر نقطه از جهان به داده موردنیاز خود دسترسی داشته باشند. این فناوری به کارکنان اجازه می‌دهد که بدون نیاز به سفر یا صرف هزینه برای زیرساخت‌های فیزیکی به شکلی کارآمدتر کار کنند و در پروژه‌ها همکاری داشته باشند. رایانش ابری همچنین نگهداری مقادیر زیادی از داده‌ها به شیوه‌ای ایمن و در صورت نیاز دسترسی به آنها را از راه دور آسان‌تر می‌کند.

2- مدل کار ترکیبی: شرایط جدید پس از کرونا؛ شیوه کار را با تغییر پارادایم مهمی روبه‌رو کرده است. سازمان‌ها برای سازگاری با شرایط این دوران در حال تغییر؛ باید چابک و انعطاف‌پذیر باشند. پدیده کار ترکیبی در حال گسترش است؛ یعنی شیوه‌ای که کارکنان می‌توانند دورکاری در خانه یا کار در دفتر کار خود را انتخاب کنند. نتایج نظرسنجی که توسط موسسه گالوپ انجام شد؛ نشان داد که «54 درصد از کارکنانی که دست کم برخی اوقات دورکاری می‌کنند؛ تمایل دارند که در حالت مطلوب، زمان خود را بین دورکاری از خانه و کار در محل کار تقسیم کنند و به شکل ترکیبی کار کنند.» جای تعجب نیست. چون مدل کار ترکیبی همچنین می‌تواند به کارکنان امکان دهد که در زمانی که بیشترین بازدهی را دارند؛ کار کنند. صبح، بعدازظهر یا اواخر شب.

3- سرمایه‌گذاری بیشتر در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین: نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی مبتنی بر هوش مصنوعی در حال رونق یافتن است. همراه با آغاز بهره‌گیری از هوش مصنوعی برای افزایش توان بیشتر ابزارهای بازاریابی و فروش؛ افزایش شمار بازاریابان را شاهدیم که این فناوری‌ها را به عنوان بخشی از استراتژی تحول دیجیتال خود اتخاذ می‌کنند. به عنوان مثال ثابت شد که به هنگام ایجاد تجربیات محتوای اختصاصی؛ هوش مصنوعی برای صرفه‌جویی در وقت بسیار ارزشمند است.

انتظار می‌رود که تمایل به کارآمدی بیشتر؛ شرکت‌ها را به خودکارسازی وظایف برای بهبود بهره‌وری سوق دهد. بر اساس نتایج نظرسنجی که در سال 2021 انجام شد؛ اولویت هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای 76 درصد از سازمان‌ها؛ اولویت مهمتری نسبت به دیگر راه‌حل‌های فناوری اطلاعات بوده‌اند.

4- سیاست‌های شفاف حفظ حریم خصوصی: یکی از مسائل مهم زندگی دیجیتالی؛ موضوع نشر اطلاعات شخصی است. این اطلاعات مواردی چون نشانی خانه، ایمیل، جزئیات کارت بانکی و الگوهای رفتاری را در بر می‌گیرند. به همین دلیل حریم خصوصی و حفاظت از آن به نگرانی فزاینده‌ای در میان کاربران فناوری دیجیتال تبدیل شده است. شفافیت فقط به سود کاربران نیست؛ بلکه به شرکت‌ها نیز کمک می‌کند تا در مورد اقداماتشان صادق باشند. به عنوان مثال خط‌ مشی رازداری فعلی گوگل سندی شفاف است که به تمام شیوه‌های گردآوری داده‌ها و نحوه استفاده از آنها برای توسعه تبلیغات اختصاصی و ارائه خدمات بهتر به کاربرانش می‌پردازد. در نتیجه کاربران کمتر احساس می‌کنند که فریب خورده‌اند و بیشتر مطلع می‌شوند.

5- فناوری بلاکچین، NFT ها و متاورس: بیشترین ارتباط فناوری بلاکچین تاکنون با ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین بوده است. با این حال در بسیاری از شیوه‌های دیگر به ویژه در کسب‌وکار استفاده می‌شود. اساسی‌ترین وعده بلاکچین؛ افزایش امنیت از طریق سوابق تغییرناپذیر آن است، اما این فناوری برای نحوه مدیریت زنجیره‌های تامین، کار با شرکا و مدیریت معاملات و قراردادها پیامدهایی نیز دارد.

سال گذشته انفجاری از توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)‌ها رخ داد. کلکسیون دیجیتالی منحصر‌به‌فردی که می‌توان آنها را مانند هر دارایی دیگر خرید و فروخت. امروزه اگرچه NFTها عمدتا در زمینه‌های هنر و بازی‌های دیجیتال متمرکز شده‌اند، اما برای انواع موارد مانند املاک، سهام، اوراق قرضه یا حتی حقوق مالکیت داده نیز استفاده می‌شوند.

در پایان باید گفت که چشم‌انداز تحول دیجیتال پیوسته تغییر می‌کند؛ بنابراین شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ و کوچک برای سبقت از رقبا و توسعه کسب‌وکارشان باید به سرعت فکر کنند و با تغییرات سازگار شوند؛ قطعا شرکت‌هایی که یک گام جلوترند؛ به موفقیت می‌رسند.

مرجع: Forbes

 

بررسی عملکرد بانک صنعت و معدن در دیوان محاسبات کشور

دیوان محاسبات کشور در ادامه سلسله جلسات «شفافیت و انضباط مالی» میزبان مدیرعامل و اعضای هیات مدیره بانک صنعت و معدن بود.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، در این جلسه که با حضور رئیس کل، دادستان، معاونین فنی و حسابرسی، معاون حقوقی و همچنین جمعی از حسابرسان این نهاد نظارتی همراه بود، سیداحمدرضا دستغیب با بیان اینکه گزارش های ارائه شده از جانب دستگاه های دولتی و بانک ها، باید قابلیت تصمیم گیری اقتصادی داشته باشد، خاطرنشان کرد: باور ارگان های نظارتی در کشور این است که باید حداکثر حمایت را از بخش خصوصی واقعی داشت اما این موضوع نباید موجب شود که بدون هرگونه ضابطه و دستورالعملی، منابع کشور را در اختیار سایرین قرار داد.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور با اشاره به اینکه این نهاد نظارتی به دنبال یافتن راهکارهای عملیاتی برای حل مشکلات است، افزود: باید با نگاه حکمرانی به بانک صنعت و معدن نگریست و این مجموعه را در حد بانکی کوچک و غیراثربخش تلقی نکرد؛ لذا انتظار این است که دست اندرکاران این مجموعه، ضمن تهیه گزارش های متقن و دقیق از وضعیت بانک، برای اصلاح امور تدبیر کنند.

دستغیب، در ادامه گفت: وجود شرکت های مختلف در بانک صنعت و معدن، هزینه و وقت زیادی را از مدیران آن تلف می کند؛ لذا باید با واگذاری آنها به بخش خصوصی حقیقی، این مساله را مرتفع کرد.

وی رسالت بانک صنعت و معدن را هدایت جریان مالی صنایع و معادن در مسیر توسعه هرچه بیشتر کشور عنوان و بیان کرد: یکی از اقدامات اثربخش از جانب مدیران بانک، اطلاع رسانی به موقع و افشای مسائلی است که به تصمیم گیری بهتر و آسان تر سیاستگذاران کلان در کشور یاری می رساند.

در ادامه این جلسه، علی کامیار، دادستان دیوان محاسبات کشور نیز اظهار داشت: با توجه به شعار سال جاری تحت عنوان «جهش تولید با مشارکت مردم» لازم است تا بانک صنعت و معدن با ایجاد شرایط و تسهیلاتی، در جهت تحقق هرچه بیشتر این خواسته مقام معظم رهبری گام بردارد.

همچنین علی خورسندیان مدیرعامل بانک صنعت و معدن در این جلسه با قدردانی از پیگیری های دیوان محاسبات، گفت: بسیاری از مشکلات موجود در تسویه طلب های بانک از دریافت کنندگان تسهیلات، مربوط به نوسانات ارزی است.

وی در ادامه بیان کرد: عموماً شرکت ها بر این موضوع استناد می کنند که باید نوسانات بازار ارز، توسط دولت پوشش داده شود و همین امر موجب معوق شدن بازپرداخت تسهیلات می گردد.

بر اساس این گزارش، بر طبق یافته های دیوان محاسبات، بانک صنعت و معدن دارای ۵۳ شعبه، بیش از ۱۱۰۰ کارمند و ۱۷ شرکت زیرمجموعه است که ۷۵ درصد تسهیلات اعطایی آن به صورت ارزی و ۳۱ درصد مطالبات، غیرجاری برآورد می شوند.

 

بخشنامه جدید وزارت صمت برای طلافروشان

مالیات بر عایدی سرمایه مشمول واحدهای صنف طلا نمی‌شود، همچنین ثبت موجودی اولیه در سامانه جامع تجارت مربوط به دارایی‌های شخصی یا سرمایه‌ای که در جریان تولید و فروش قرار نگرفته، نخواهد شد.

به گزارش بورس و بانک ؛ علیرضا شاه میرزایی معاون تجارت و خدمات وزیر صمت در بخشنامه‌ای ضمن اشاره به ارائه تسهیلات جدید برای ثبت معاملات طلا در سامانه جامع تجارت یا سامانه مودیان تاکید کرده که مالیات عایدی سرمایه مشمول واحدهای صنف طلا نمی‌شود، همچنین ثبت موجودی اولیه در سامانه جامع تجارت مربوط به دارایی‌های شخصی یا سرمایه‌ای که در جریان تولید و فروش قرار نگرفته، نخواهد شد.

 

در این نامه آمده است: پیرو جلسه روز گذشته در محل اتاق اصناف ایران با حضور رؤسای اتحادیه‌های صنف طلای مراکز استان‌ها و هماهنگی با دستگاه‌های ذیربط در جلسه دیروز با حضور قائم مقام وزیر موارد ذیل اعلام می‌گردد؛

۱- همانطور که قبلاً مسؤولین ذیربط وزارت متبوع سامانه جامع تجارت و سازمان امور مالیاتی (سامانه مؤدیان) اعلام نموده‌اند اتصال دو سامانه انجام شده است و هر اطلاعاتی که در یکی از سامانه‌ها ثبت شود به سامانه دیگرمنتقل می‌شود.

۲- در خصوص مالیات عایدی سرمایه یا CGT یا مالیات بر سوداگری هر چند هنوز به تأیید شورای نگهبان نرسیده و قانون نشده است ولی لازم است اطلاع رسانی شود که طبق متن مصوبات مجلس این مالیات مشمول واحدهای صنفی نمی‌شود و در خصوص نگرانیهای ایجاد شده در مردم به عنوان مشتریان اصناف نیز باید توجه نمود که در متن مصوبات علاوه بر معافیت تا ۱۵۰ گرم برای هر گونه فروش طلا به واحدهای صنفی که توسط این واحدها در سامانه مؤدیان ثبت می‌شود معافیت کامل از هرگونه مالیات عایدی سرمایه در نظر گرفته شده است و لذا در صورت اطلاع رسانی صحیح نه تنها مردم هیچ نگرانی نخواهند داشت بلکه مشتاق ثبت اطلاعات به جهت بهره مندی از معافیت مالیاتی خواهند بود.

۳- همانطور که مدیران اتاق‌ها و اتحادیه‌های صنفی طلا بارها اعلام نموده‌اند همپای تمام دستگاه‌ها در اجرای قانون و مقابله با قاچاق و پولشویی اتفاق نظر و همکاری دارند و نه تنها هیچ تفاوتی بین صنف طلا با سایر اصناف نیست بلکه به دلیل ویژگی‌های خاص این صنف در اجرای قوانین مذکور پیشگام است.

۴- در خصوص ثبت موجودی اولیه در سامانه جامع تجارت اولاً این ثبت مربوط به دارایی شخصی یا سرمایه کاسبان که در جریان تولید و فروش قرار نگرفته است، نمی‌شود. ثانیاً طبق هماهنگی به عمل آمده با ناظران و بازرسان مقرر شده است که خطاها و کاستی‌های ثبت اطلاعات کاسبان خرد نباید تحت عنوان «قاچاق» مورد پیگرد قرار گیرد بلکه قاچاق در درجه اول مربوط به جریان ورودی و خروجی کشور است.

۵ - قطعاً اعضای هیأت مدیره های اتحادیه‌های مربوط به طلا و فلزات گرانبها در اجرای قانون باید پیشقدم باشند.

۶- طرح‌ها و پیشنهادات خوب اصناف طلا نظیر تسهیل تأمین طلای خام کارگاه‌های طلاسازی، تسهیل ورود موقت طلای خام جهت صادرات، مصنوعات فروش قسطی مصنوعات طلا در قالب تسهیلات ازدواج امکان وثیقه گذاری آسان طلا جهت مشارکت مردم در طرح‌های خرید اعتباری و حتی سهیم شدن در سود اجاره طلا، تسهیل فرایندهای عیار سنجی کاهش تقلب و سنددار کردن طلا و لزوم تغییر رویه رسانه‌ها در اطلاع رسانی پیرامون صنف طلا با جدیت توسط بخشهای ذیربط پیگیری شده و گزارش اقدامات به مقام عالی وزارت ارائه گردد.

۷- لازم است بین بازرسان و ناظران دستگاه‌های مختلف هماهنگی کامل وجود داشته باشد و طبق قانون نظام صنفی کشور از ظرفیت کمیسیون‌های نظارت بر اصناف برای این هماهنگی استفاده شود.

استقبال چشم‌گیر از صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات مالک آتیه مسکن

پذیره نویسی صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات مالک آتیه مسکن با نماد «مالک آتیه» از صبح روز سه شنبه چهارم اردیبهشت ماه با اخذ مجوز پذیره‌نویسی از سازمان بورس و اوراق بهادار، در بازار سرمایه آغاز شد.

به گزارش  بورس و بانک و  به نقل از بانک مسکن –هیبنا؛ پذیره‌نویسی «صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات مالک آتیه مسکن» در اولین روز از شروع فعالیت خود فراتر از انتظارات پیش رفت به گونه‌ای که در اولین روز پذیره‌نویسی، با استقبال متقاضیان مواجه شد.

شهاب الدین شمس، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه که یکی از شرکتهای زیرمجموعه بانک مسکن است؛ در این خصوص گفت: صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات یکی از ابزارهای نوین مالی در بازار سرمایه کشور است که با استفاده از آن می‌توان با مبالغ کم و سرمایه‌گذاری‌های کوچک، وارد بازار ملک شد و از عواید آن بهره برد. دلیل تشکیل این نوع صندوق علاوه بر کسب بازدهی در یک کلاس دارایی جدید، حفظ ارزش پول برای سرمایه‌گذاران است.

وی همچنین در خصوص مزایای سرمایه گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات مالک آتیه مسکن افزود: نقدشوندگی بالا، شفافیت اطلاعات و نظارت مداوم حسابرس‌ و متولی بر صندوق، سرمایه‌گذاری آسان از طریق پنل تمامی کارگزاری‌ها به ‌صورت بر خط، توزیع سود و تقسیم درآمد اجاره و یا سود معاملات املاک‌ بین دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری، معافیت از مالیات و کاهش هزینه نگهداری را از جمله مزایای سرمایه گذاری در این صندوق است.

شایان ذکر است پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات مالک آتیه مسکن تا یازدهم اردیبهشت ماه ادامه دارد.

 

صفحه1 از182