13 آذر 1402
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

راه اندازی سامانه قیمت تمام شده درشهرداری تهران

احسان متولیان با بیان اینکه «منفعت مالی و کسب اعتماد مردم» مهمترین هدف در جذب سرمایه گذاری های خرد مردمی و هدف ما در برگزاری همایش است، گفت: اعتقاد داریم شهرها بدون مشارکت مردم توسعه و پیشرفتی نخواهند داشت و این پول های خرد مردم است که می تواند یک شهر را بسازد.


به گزارش بورس و بانک و به نقل ازستاد خبری «همایش و نمایشگاه نهضت تامین مالی شهر»، احسان متولیان، دبیرکل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران و دبیر اجرایی همایش، در نشست خبری «همایش و نمایشگاه نهضت تامین مالی شهر» که با حضور علی نمکی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، دبیر انجمن مالی ایران و دبیر علمی همایش، محسن رنجبر؛ معاون امور شهرداری‌ها بانک شهر و رئیس شورای سیاستگذاری همایش و جمعی از اصحاب رسانه ظهر شنبه (یازدهم آذرماه۱۴۰۲) در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد تهران برگزار شد، در تشریح اهداف، محورها، اقدامات و برنامه‌های همایش و نمایشگاه نهضت تامین مالی شهر گفت: نهضت تامین مالی شهر و چرایی نیاز به این نهضت، نهضت تامین مالی شهر چالش‌ها و راهکار‌ها، منابع تأمین مالی و درآمدی شهرداری‌ها، درآمد پایدار و توسعه شهر، چگونگی افزایش درآمدهای پایدار، فرصت‌ها و چالش‌های تأمین مالی شهر، تأمین مالی شهر و آموزش، از جمله محورها و اهداف برگزاری این همایش است. در بخش ویژه این همایش نیز موضوعاتی چون فرصت‌ها و چالش‌های تامین مالی شهر در کشور؛ شرکت‌های دانش بنیان و تامین مالی شهر و مشارکت بخش خصوصی؛ تامین مالی شهر و بازار سرمایه و قانون بودجه عمومی و تامین مالی شهر؛ مورد بحث و تبادل نظر کارشناسان و متخصصان این حوزه قرارخواهد گرفت و راهکارهای مناسب با آن ارائه خواهد شد.

 

وی افزود: همایش نهضت تامین مالی شهر شروع یک حرکت برای جذب سرمایه های خرد مردم در توسعه مدیریت شهری است و در ۶ ماهه نخست پس از برگزاری این همایش ما قصد داریم به کارمندان، مدیران ارشد و کارشناسان شهرداری ها ابتدا آموزش دهیم که چطور با سرمایه های خرد مردم در بازار سرمایه گذاری رفتار کنند.

وی افزود: وقتی می توانیم از مردم دعوت کنیم وارد سرمایه گذاری در پروژه های مدیریت شهری شوند، ابتدا باید پرسنل شهرداری ها آموزش کافی برای برخورد و مواجه با سرمایه های خرد مردم را داشته باشند.

 

دبیرکل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران با بیان اینکه همایش و نمایشگاه نهضت تامین مالی شهر با شعار «شهرمان را با همت شهروندانش می‌سازیم» از ۲۱ الی ۲۴ آذرماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد تهران برگزار می‌شود، گفت: این همایش با همکاری مجمع شهرداران کلانشهر ایران؛ بانک شهر و انجمن مالی ایران برگزار خواهد شد. از روز ۲۱ تا ۲۴ آذرماه نمایشگاهی با حضور دست اندرکاران مالی برپا خواهد شد که قرار است در حاشیه آن تفاهم نامه‌هایی مابین شهرداری ها، شرکت های سرمایه گذاری و نهادهای مالی امضا شود و در بخش نمایشگاهی، نهادهای مالی، بانک‌ها و شرکت های تامین سرمایه شرکت می‌کنند تا ایده‌ها و برنامه‌های خود را ارائه نمایند، همچنین در دو روز ابتدای برگزاری این همایش پنل های آموزشی با هدف آموزش کارکنان شهرداری ها برگزار خواهد.

 

مشاور شهردار تهران گفت: بحث اعتماد سازی در بازار سرمایه نیز به سیاست های دولت برمی گردد، بحمدلله دولت جناب آقای رئیسی رئیس جمهور دولت سیزدهم موفق شده است اعتماد از دست رفته در گذشته را امروز به جامعه برگرداند. وقتی ما امروز ثبات ارزی داریم و دولت در خصوص واردات خودرو مقاومت نکرده است و دست مردم را امروز باز گذاشته است. وزیر صمت نیز برای بهتر شدن وضعیت معیشتی مردم از هیچ تلاش و حمایتی فروگذار نیست همه اینها باعث می شود اعتماد به سمت مردم برگردد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه مدیریت شهری هیچگاه منفعت مردم را رها نخواهیم کرد، افزود: کاری در شهرداری اثرگذار و ماندگار خواهد بود که برای مردم نفع داشته باشد.

متولیان با ذکر مثالی عنوان کرد: در حوزه حمل و نقل شهری در شهر تهران تکمیل سامانه مترو بالغ بر ۵۰۰ همت، سرمایه گذاری نیاز دارد و بودجه شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ در پایین ترین سقف در نظر گرفته شده ۷۵ همت است. شهردار محترم جناب زاکانی مجموعه مترو را به سمتی می برند که بتوانند سرمایه های خرد مردم بدون آموزش و تجربه خاص را جذب کنند تا بتوانند برای تکمیل این شبکه پول تزریق کنند و هم مشکل شهرداری در این باره مرتفع گردد.

 

دبیرکل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران افزود: قدم بعدی ما در برگزاری همایش نهضت تامین مالی شهر این است که به کمک اصحاب رسانه بتوانیم به مردم آگاهی های لازم را در جهت اعتماد سازی و اجرای ایده های خلاقانه در مدیریت شهری بدهیم و قسمت دیگری مبنی بر اطلاع رسانی محله محور در تمام شهرهای کشور داریم.

متولیان با اشاره به اینکه پروژه هایی هست که در سطح محله ای تعریف می شود و مردم آن محله و منطقه از طریق سراهای محله، مساجد، پارک‌ها و پایگاه‌ های مردمی اطلاع رسانی می‌شوند، افزود: مشارکت مردمی در مقیاس کوچکتر صورت می‌گیرد و امید است مردم مدیریت اجرای این پروژه ها را در دست بگیرند.


متولیان گفت: بانک شهر یک بانک خصوصی به لحاظ قانون تجارت است ولی به دلیل اینکه بیش از ۷۰ درصد از سهام آن متعلق به شهرداری‌ها است در واقع بانک شهر یک  نهاد عمومی غیر دولتی محسوب می شود به این معنی که یک بانک خصوصی نیست. در واقع سرمایه گذاران اصلی بانک شهر شهرداری ها هستند و در پروژه هایی که بانک شهر به ما تضمین می کند خود شهرداری ها تضامین کافی را ارایه می دهند.

وی افزود: به این معنی که ضامن اصلی به دو طریق خود شهرداری ها هستند؛ یکی اموال و دارایی ها که دارند و دوم سهمی که به صورت قطعی از مالیات بر ارزش افزوده دیده شده است. در بودجه سنواتی هم دولت معادل همان سهم را برای خودش می بیند، یعنی اگر سهم شهرداری ها چهار درصد از ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده است، سهم دولت نیز همان چهار درصد است. معمولا دولت این عدد را یک تخمینی می زند و در بودجه سنواتی می بیند و آن را تضمین شده می پندارد و دولت مشابه آن را برای شهرداری ها می بیند. در واقع رکنی که مواجه دارد با مردم و بازار سرمایه، بانک شهر است.

دبیر اجرایی همایش و نمایشگاه نهضت مالی تامین مالی بیان کرد: قصد داریم تا پایان سال جاری" سامانه قیمت تمام شده" را در شهرداری ها مستقر کنیم. شهرداری ها می توانند هزینه اداره شهرداری  و اداره شهر را از طریق استقرار این سامانه کنترل کرده و کاهش دهند.

در ادامه علی نمکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و دبیر انجمن مالی ایران و دبیر علمی همایش و نمایشگاه نهضت تامین مالی شهر گفت: در حوزه توسعه دهندگان حرفه‌ای، اشخاص و سرمایه گذاران می توانند به رفع نیازهای عمرانی شهر کمک کنند و یکی از راهکارهای ما این است که از سرمایه های خرد مردم برای توسعه شهر استفاده کنیم.

دبیر علمی همایش و نمایشگاه نهضت تامین مالی شهر گفت: در حوزه توسعه دهندگان حرفه‌ای، اشخاص و سرمایه گذاران می توانند به رفع نیازهای عمرانی شهر کمک کنند و یکی از راهکارهای ما این است که از سرمایه های خرد مردم برای توسعه شهر استفاده کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: هفته آینده قرار است نشستی چهار روزه داشته باشیم تا به شهرداری ها و متولیان اقتصادی و فعالان بازار مالی کشور آموزش های لازم را در خصوص ابزارهای جذب سرمایه گذاری را آموزش دهیم.


نمکی با بیان اینکه اعتقاد داریم در تامین منابع مالی پنج رکن تاثیرگذار وجود دارد، گفت: برای اینکه نهادهای مالی درک بهتری از پویایی شهر داشته باشند رعایت پنج رکن لازم است، رکن اول شهرداری ها، رکن دوم نهادهای مالی، رکن سوم توسعه دهندگان حرفه‌ای و نهادهای سازنده ای که فعال هستند، رکن چهارم دولت و رکن  پنجم مردم هستند.

در ادامه محسن رنجبر معاون امور شهرداری های بانک شهر و رئیس شورای سیاستگذاری همایش و نمایشگاه نهضت تامین مالی شهر گفت: به دنبال یک مدل برای مشارکت بیشتر مردم در پروژه ‌های عمرانی شهر هستیم و امیدواریم با اجرای مدل "شهر همگرا" از مشارکت مردم به عنوان متولیان اصلی و بحث اقتصاد و محیط زیست و فرهنگ اجتماعی در تمام ارکان مدیریت شهری استفاده کنیم.

رنجبر ادامه داد: بانک شهر به عنوان یک بانک تخصصی وارد فضای جدیدی در نهضت تامین مالی شهر شده است تا علاوه بر ارایه تسهیلات و اوراق مشارکت به عنوان یک نهاد تخصصی، زبان مشترک بین شهرداری ها و بازار سرمایه باشد.

وی ابراز امیدواری کرد: امیدواریم با اجرای مدل شهر همگرا از مشارکت مردم به عنوان متولیان اصلی و بحث اقتصاد و محیط زیست و فرهنگ اجتماعی در تمام ارکان مدیریت شهری استفاده کنیم.

معاون امور شهرداری های بانک شهر گفت: متاسفانه ممکن است فضای بازار پول و سرمایه کمتر مورد اعتماد مردم باشد، چرا که در گذشته اتفاقاتی رخ داد و باعث شد ذهن مردم نسبت به سرمایه گذاری و مشارکت بازار سرمایه دچار تشویش شود، به مردم حق میدهیم که برای سرمایه گذاری های خرد و کلان از ما تضمین بخواهند. بانک شهر به عنوان یک بانک تخصصی وارد فضای جدیدی در نهضت تامین مالی شهر شده است تا علاوه بر ارایه تسهیلات و اوراق مشارکت به عنوان یک نهاد تخصصی، زبان مشترک بین شهرداری ها و بازار سرمایه باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: در دوره جدید به دلیل فضای خوبی که توسط بانک شهر در سود آوری به وجود آمده، امید است مشارکت های بیشتری را از مردم داشته باشیم و در واقع در نهضت تامین مالی شهر بانک شهر مانند یک زه در پشت کمان قرار می گیرد.

رنجبر گفت: از یک طرف شهرداری ها هستند و از طرف دیگر مردم به عنوان توسعه دهندگان حرفه‌ای و مردم عادی هم از طریق تشکلی که در صندوق های خاص برای پروژه ها پیدا می کنند، بانک شهر ابزارهای فنی خود را در اختیار می گذارد.

وی با بیان اینکه شهرداری ها وابسته به مردم هستند، افزود: وقتی کلمه نهضت  را در این همایش به کار برده ایم به این معنی است که بتوانیم با ایجاد هم افزایی کلان میان سرمایه گذاران و مدیران شهری گامی اساسی در اداره مدیریت شهری برداریم.

رئیس شورای سیاستگذاری همایش و نمایشگاه نهضت تامین مالی شهر با بیان اینکه نهضت تامین مالی شهر کیفیت زندگی مردم را افزایش خواهد داد، اظهار کرد: با تحقق نهضت تامین مالی شهر کسب و کارها رونق می گیرد، ما در برگزاری این همایش به دنبال چرخه بهبود هستیم تا با استفاده از علم اقتصاد، بازار پول و سرمایه اوضاع اقتصادی و کیفیت زندگی مردم بالا برود.

در حاشیه برگزاری این نشست خبری، پوستر همایش و نمایشگاه نهضت مالی تامین مالی در حضور اصحاب رسانه رونمایی شد.


 

در گفت‌وگوی بلومبرگ با یک کارشناس مسائل اقتصادی مطرح شد: چالش تغییرناپذیری اطلاعات بلاک‌چین و ضرورت مراقبت استفاده از آن در اطلاعات بهداشتی

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به چالش تغییرناپذیری اطلاعات اظهار کرد:‌ فناوری بلاک چین نباید بی‌رویه در مراقبت‌های بهداشتی استفاده شود، زیرا داده‌های آن تغییرناپذیراست. بنابراین فایل‌هایی که اغلب تغییر می‌کنند، ممکن است از شبکه خارج شوند. تمام داده‌های شناسایی باید خارج از زنجیره نگهداری شوند.

به گزارش بورس و بانک ؛سیدمهداد خاتمی در گفت‌وگویی با بلومبرگ در تعریف کلی از بلاکچین گفت: بلاکچین روش و محلی برای ثبت و ذخیره اطلاعات است. حال این اطلاعات هر موضوعی می‌تواند باشد. 

وی در تشریح مزایای فناوری بلاک چین اظهار کرد:‌ از مزایای بلاک‌چین می‌توان به ماهیت مقاوم در برابر دست کاری، ماهیت غیرمتمرکز دفتر کل دیجیتال و عدم امکان تغییر تراکنش ثبت شده در بین کاربران شبکه، یا به عبارت دیگر بخش شدن یکسان اطلاعات برای عده کثیری باعث جلوگیری از خیلی از موارد امنیتی و باعث شفافیت و در نهایت کاربرد بیشتر می‌شود. به این فناوری، یک نوع از دفتر کل دیجیتال (DLT) نیز می‌گویند.

کارشناس مسائل اقتصادی درباره  مزایا و معایب بلاک چین در پزشکی عنوان کرد: درباره برخی از نگرانی‌های کلیدی در مورد برنامه‌های بلاک چین در مراقبت‌های بهداشتی می‌توان به مواردی همچون امنیت زیرساخت شبکه در تمامی سطوح،احراز هویت همه شرکت کنندگان والگوهای یکسان مجوز برای دسترسی به اطلاعات سلامت الکترونیکی اشاره کرد.

وی در ادامه گفت وگو با بلومبرگ تصریح کرد: دفتر کل غیر متمرکز از نوع بلاکچین را می‌توان در بسیاری از حوزه‌های مراقبت‌های بهداشتی اعمال کرد. اما تمام فعالیت‌های موجود در پزشکی به تراکنش‌ها مرتبط نیست. با این حال، بلاک‌چین‌های عمومی را نمی‌توان برای ذخیره اطلاعات خصوصی مانند شناسایی داده‌های سلامت استفاده کرد. زیرا داده‌های موجود در آن‌ها به طور گسترده در دسترس است. شفافیت ذاتی بلاک چین، همه استفاده‌کنندگان از شبکه را ملزم به ارائه داده‌های واقعی و اصیل می‌کند.

وی با اشاره به امنیت اطلاعات پزشکی در بلاک چین خاطرنشان کرد:‌ فناوری بلاک چین در برابر برخی از انواع حملات آسیب‌پذیر است، اگرچه محافظت داخلی خوبی را در برابر سایر روش‌ها ارائه می‌دهد. کد بلاک چین، آن را در برابر حملات هکری و اشکالات فنی ایمن می‌کند. با این حال امکان رخنه‌هایی به کمک مهندسی اجتماعی و سایر روش‌های نفوذ تا حدودی وجود دارد. بنابراین، امنیت اطلاعات باید به ویژه در هنگام استفاده در مراقبت‌های بهداشتی مورد توجه جدی قرار گیرد.

خاتمی با اشاره به چالش تغییر ناپذیری اطلاعات اظهار کرد:‌ فناوری بلاک چین نباید بی‌رویه در مراقبت‌های بهداشتی استفاده شود، زیرا داده‌های آن تغییرناپذیراست. بنابراین فایل‌هایی که اغلب تغییر می‌کنند، ممکن است از شبکه خارج شوند. تمام داده‌های شناسایی باید خارج از زنجیره نگهداری شوند. 

کارشناس مسائل اقتصادی  با اشاره به بلاک چین در برابر پایگاه داده بیان کرد:‌ مزایای استفاده از بلاک چین، نسبت به روش‌های سنتی سیستم‌های مدیریت پایگاه داده مراقبت‌های بهداشتی، شامل مدیریت غیرمتمرکز، پایگاه‌های داده غیرقابل تغییر، منشأ داده، داده‌های قابل ردیابی، داده‌های قوی، در دسترس بودن داده‌ها برای هر کاربر مجاز و دور نگه داشتن آن از دست کاربران غیرمجاز است، با رمزگذاری که به کلید خصوصی بیمار وابسته است.

وی با اشاره به مهم ترین مزایای بلاک چین در پزشکی تصریح کرد:‌علاوه بر موارد فوق، کاربردهای منحصر به فردی برای بلاکچین در بهداشت و درمان وجود دارند.

پژوهش‌های علمی و آماری

کارشناس مسائل اقتصادی در انتهای گفت‌وگوی خود با بلومبرگ خاطرنشان کرد:‌ در حال حاضر سوابق الکترونیکی سلامت، امکان به روز رسانی و به اشتراک گذاری خودکار اطلاعات پزشکی در مورد یک بیمار معین را تنها در یک سازمان یا شبکه‌ای از سازمان‌ها می‌دهد. اگر اطلاعات به گونه‌ای سازماندهی شده باشند که مجموعه‌ای از اطلاعات در بالاترین لایه بلاک چین فقط اطلاعاتی باشد که PHI یا اطلاعات شخصی قابل شناسایی (PII) نباشد،به عبارت دیگر اطلاعات بیمار قابل نمایش برای واحد علوم و تحقیقات باشد و می‌تواند گسترش یابد. این به محققان و سایر سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا به این طیف گسترده از داده‌ها، با گروه‌هایی متشکل از صدها هزار بیمار، دسترسی داشته باشند. 

وی تاکید کرد:در دسترس بودن چنین حجم عظیمی از داده‌ها، تحقیقات بالینی، گزارش و شناسایی رویدادهای ایمنی و عوارض جانبی، و گزارش بهداشت عمومی را به میزان زیادی ارتقا می دهد.

 

به اشتراک گذاری سریع و ایمن

کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد:‌همین اطلاعات  می‌تواند به بیماران اجازه دهد تا به راحتی قفل پرونده را باز کنند و داده‌های سلامت خود را از طریق یک کلید خصوصی قابل اشتراک‌گذاری با سایر ارائه‌دهندگان یا سازمان‌ها به اشتراک بگذارند. این می‌تواند به ایجاد فناوری اطلاعات سلامت (HIT) که بین کاربران مختلف قابل اجرا و مشارکت است کمک کند و این کار تنها  با تعریف کردن رمزنگاری اطلاعات با الگوریتم مشخص قابل انجام است.

مراقبت سریع‌تر، ارزان‌تر و بهتر

خاتمی عنوان کرد:‌ بلاک‌چین می‌تواند یک سیستم واحد برای سوابق بهداشتی ذخیره شده و به روز شده برای بازیابی ایمن و سریع توسط کاربران مجاز ایجاد کند. 

وی ادامه داد: با اجتناب از ارتباط نادرست بین متخصصان مختلف مراقبت های بهداشتی که در مراقبت از یک بیمار مشارکت دارند، می توان از اشتباهات بیشماری جلوگیری کرد. تشخیص و مداخلات سریع‌تر ممکن می‌شود و مراقبت می‌تواند برای هر بیمار شخصی‌سازی شود و این عمل با خرد کردن اطلاعات در بلاکچین مذکور قابل انجام است. تمام اطلاعات مربوط به سلامتی که ذخیره شده است به همراه تاریخ و ذکر دقیق گزینه های مشخص قابل دسترسی خواهد بود.

پرونده‌های سلامت الکترونیکی 

کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد:‌ زنجیره بلوکی می‌تواند یک لایه تراکنش واحد را فراهم کند که در آن سازمان‌ها می‌توانند داده‌ها را از طریق یک سیستم امن، با ذخیره مجموعه خاصی از داده‌های استاندارد شده در زنجیره، با لینک‌های رمزگذاری شده خصوصی اطلاعات مانند تصاویر رادیوگرافی یا تصاویر دیگر، ارسال و به اشتراک بگذارند. استفاده از قراردادهای هوشمند و پروتکل‌های مجوز یکتا می‌تواند به شدت از این اتصال یکپارچه پشتیبانی کند.

امنیت داده‌ها

وی تصریح کرد:‌در خصوص امنیت داده‌ها باید یک نگاه به آمار جهانی داشت که از سال 2009 تا 2017، بیش از 176 میلیون نقض اطلاعات در رابطه با سوابق مراقبت های بهداشتی رخ داده است. 

خاتمی ادامه داد: ویژگی های امن مرتبط با بلاک چین می تواند به محافظت از اطلاعات سلامتی بسیار بهتر کمک کند. هر فرد دارای یک شناسه یا کلید عمومی و یک کلید خصوصی است که فقط در صورت لزوم و برای مدت زمان لازم می تواند قفل آن را باز کند. بنابراین، بلاک چین‌ها می‌توانند یک مسیر حسابرسی تغییرناپذیر از اطلاعات سلامت ارائه کنند.

برنامه های سلامت و نظارت از راه دور

کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد:‌برنامه های کاربردی سلامت موبایل امروزه با پیشرفت تکنولوژی اهمیت بیشتری پیدا کرده اند. در این زمینه، سوابق پزشکی الکترونیکی (EMR) در یک شبکه بلاک چین ایمن نگهداری می‌شوند و داده‌ها را می‌توان به سرعت برای پرسنل پزشکی ارسال کرد و همچنین برای خود نظارتی و مراقبت خانگی نیز در دسترس است. این ناحیه به ویژه به بدافزار حساس است.مطالبات بیمه سلامت نیز بسیار کاربردی تر میشود،بلاک چین به دلیل توانایی آن در ارائه رویدادهای پزشکی همانطور که رخ داده اند، بدون پتانسیل تغییر داده ها در مراحل بعدی به منظور تقلب، به طور منحصر به فردی برای پردازش ادعاها سازگار است. در نتیجه در امور بیمه ای یک گزینه عالی به شمار می رود.

ردیابی بیماری‌ها 

خاتمی عنوان کرد: قابلیت‌های منحصربه‌فرد بلاک چین می‌تواند به گزارش‌دهی بلادرنگ بیماری و کاوش در الگوهای بیماری کمک کند که می‌تواند به شناسایی منشأ و پارامترهای انتقال آن کمک کند.

حفاظت از ژنومیک

کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد:‌اخیراً سرقت داده‌های ژنومی به یک مسئله اصلی تبدیل شده است. بلاک چین می تواند از این امر جلوگیری کند و حتی یک بازار آنلاین فراهم کند که در آن دانشمندان بتوانند اطلاعات ژنومی را برای اهداف تحقیقاتی حتی اعمال خراب کارانه خریداری کنند. این می تواند جلو موارد منفی را بگیرد و در موارد تحقیقاتی و علمی فروش ایمن را ترویج کند و واسطه های گران قیمت را حذف کند و دغدغه همگان می‌تواند باشد زیرا جان و سلامت مورد معامله نباید باشد.

 

تقدیر وزیر امور اقتصادی و دارایی از رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اهدا لوح از رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور تقدیر به عمل آورد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل ازرسانه مالیاتی ایران، وزیر امور اقتصادی و دارایی از دکتر سبحانیان رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور بخاطر کسب رتبه «دستگاه برتر» توسط سازمان امور مالیاتی در بین توابع و مجموعه های وزارت امور اقتصاد و دارایی در جشنواره شهید رجایی تقدیر کرد.

گفتنی است پیش از این نیز سازمان امور مالیاتی کشور موفق شده بود برای دومین سال متوالی در دولت سیزدهم حائز رتبه برتر ارزیابی عملکرد در هجدهمین جشنواره شهید رجایی سال ۱۴۰۲ شود و لوح و تندیس دستگاه برتر در گروه اقتصادی و مالی را از دستان رئیس جمهور دریافت کند.

در جشنواره مذکور، سازمان امور مالیاتی کشور در مجموع شاخص‌های عمومی و اختصاصی از بین وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، دستگاه‌های اجرایی و معاونت‌های وابسته به رئیس جمهور حائز رتبه برتر شده بود.

 

بذرپاش وزیر راه‌وشهرسازی: وزارت راه‌وشهرسازی پیشران پیشرفت کشور است


مراسم آغاز عملیات عمرانی فاز ۲ شهر فرودگاهی امام‌خمینی (ره) به عنوان بزرگترین پروژه فرودگاهی کشور صبح امروز با حضور وزیر راه‌وشهرسازی و چند تن از مقامات مسئول برگزار شد.

به گزارش بورس و بانک ؛ مهرداد بذرپاش وزیر راه‌وشهرسازی در این مراسم با تاکید بر اینکه رکورد پروازهای عبوری از ایران شکسته شد، با اشاره به هفته بسیج گفت: هفته جاری، هفته پاسداشت مکارم بسیجیان است که مسئولان باید به آنها تمسک جویند؛ به ‌گونه‌ای که روحیه بسیجی باید در تک‌تک ملت بزرگ ایران جاری باشد‌.

وزیر راه با بیان اینکه باید هر روز ابتکار و خلاقیت برای توسعه ایران‌اسلامی و رفع مشکلات مردم داشته باشیم، گفت: توسعه فاز دوم شهر فرودگاهی امام‌‌خمینی (ره) با احداث ۴۱۰ هزار متر مربع و با ۲.۵ میلیارد دلار عملیاتی خواهد شد؛ بنابراین باید عقب‌ماندگی خود در این زمینه را جبران کنیم.

بذرپاش احداث فاز دوم شهر فرودگاهی امام‌خمینی (ره) را در راستای اجرای کلان‌پروژه‌ ایران  راه اعلام کرد و گفت: ما می‌دانیم چکار داریم می‌کنیم؛ اگر مشکل منابع نداشتیم، سرعت بیشتری به پروژه‌ها می‌دادیم.

وی با اشاره به اینکه در ایام رای اعتماد در مجلس گفتم که وزارت راه‌وشهرسازی پیشران پیشرفت کشور است و نقش ما متفاوت و برجسته‌تر از دیگران است، خاطرنشان کرد: اگر به وضع موجود راضی شدیم؛ یعنی اینکه روحیه بسیجی نداریم. این در حالی است که ملت بزرگ ایران باید ایثارگری‌های بیشتری داشته باشد؛ ضمن‌آنکه هر قدر هم خود را خادم ملت بزرگ ایران بدانیم؛ به روحیه بسیجی و صفت‌های برتر آنان نیز نزدیک‌تر شده‌ایم.

بذرپاش بسته کلان‌پروژه ایران راه را بسته توسعه زیرساخت‌های ترانزیتی و کریدوری عنوان کرد و گفت: باید زیرساخت‌های سخت‌‌افزاری بیشتری فراهم کنیم و توسعه نرم‌افزاری مانند ترانزیت و بارنامه یکسره و ارائه خدمات بیشتر در بنادر و ‌گمرک را نیز در دستور کار خود داشته باشیم.  

وی با بیان اینکه باید در تمامی ظرفیت‌های هوایی، ریلی، جاده‌ای، بندری و ... توسعه جدی بدهیم،‌ تصریح کرد: باید قدر راه‌ابریشم و قدر توسعه آن برای درآمدزایی کشورمان را بدانیم و تسلیم جوگیری‌ها نشویم.

بذرپاش اظهار داشت: این روزها هر سفر و‌ ماموریتی که به منطقه انجام می‌شود و یا دیگران به کشورمان می‌آیند؛ کسی نیست که از ظرفیت بزرگ ترانزیتی ایران و نقش ویژه آن در کریدور منطقه چیزی نگوید.

وی با بیان اینکه در حوزه راه فرآیندهای اصلاحی در نظر گرفته‌ایم، افزود: رکورد پروازهای عبوری ماه گذشته و بعد از ایام کرونا شکسته شد و در این مسیر ستاد کل نیروهای مسلح کمک حال ما هستند. در همین راستا توسعه ناوگان هوایی در دستور کار ما قرار دارد و باید درآمد ترانزیت هوایی عبوری خود را ارتقاء دهیم.

بذرپاش گفت: ثروت ملی ما به اندازه نفت و حتی بیشتر از آن با توسعه و استفاده از کریدور شرق به غرب و کریدور شمال به جنوب باید افزایش یابد‌‌ که قطعا باعث ارتقاء امنیت ایران‌اسلامی هم خواهد شد.

وی با بیان اینکه تمام ظرفیت‌های دانش‌بنیان ایران برای توسعه نرم‌افزاری ‌و سخت‌افزاری ریل، جاده، هوایی و ... را ‌به کار خواهیم بست، گفت: پروژه‌های مختلف راه‌وشهرسازی و کلان را در این وزارتخانه تعریف کرده‌ایم که طی ماه‌های آینده خبرهای خوبی از آنها خواهید شنید‌‌.

وی با بیان اینکه ترمینال یک فرودگاه امام‌خمینی (ره) با ظرفیت ۶ میلیون مسافر باید تا پایان سال به ۱۰ میلیون مسافر برسد، گفت: زیرساخت‌های ترمینال سلام هم که هم‌اکنون ظرفیت ۵ میلیون مسافر در سال را دارد؛ در حال توسعه است که در ایام اربعین و حج خدمات خوبی ارائه کرده و مردم رضایت بیشتری داشتند که باید فاز توسعه‌ای آن به 10 میلیون مسافر در سال برسد.

بذرپاش با بیان اینکه شهر فرودگاهی امام‌خمینی (ره) در فاز نهایی باید به ظرفیت 50 میلیون مسافر در سال برسد، گفت: فاز اول توسعه شهر فرودگاهی امام‌خمینی (ره) ۵۰۰ میلیون دلار است که اجرای آن خیلی سریع آغاز شده و به بهره‌برداری می‌‌رسد.

وزیر راه‌وشهرسازی گفت: بسیاری از کشورهای منطقه شهر فرودگاهی امام‌خمینی (ره) را به‌ عنوان هاب و نقطه ترانزیتی و کانکشن برای سفرهای دیگر استفاده می‌کنند.

وی گفت: امروز با همکاری شریک خارجی و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا؛ عملیات اجرایی فاز دوم فرودگاه امام‌خمینی(ره) با ظرفیت ۳۵ میلیون مسافر در سال آغاز می‌شود. متراژی که برای این ترمینال هدف‌گذاری شده؛ ۴۱۰ هزار متر مربع است و ظرفیت فرودگاه امام با احتساب ترمینال فعلی شش میلیون مسافر در سال را دارد. برنامه این است که ظرفیت این ترمینال را به میزان ۱۰ میلیون مسافر برسانیم و ظرفیت پنج میلیونی ترمینال سلام نیز به ۵۰ میلیون مسافر در سال می‌رسد.

وزیر راه‌وشهرسازی بیان کرد: این پروژه بزرگترین پروژه هوایی در کشور پس از انقلاب است که با مشارکت شرکت چینی هاکان و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا انجام می‌شود. مبلغی که برای سرمایه‌گذاری در این پروژه در نظر گرفته شده؛ بیش از ۲.۵ میلیارد دلار است و فاز اول آن تا اسفند سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد که همین فاز اول حدود ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری طلب می‌کند و اقدامات مربوط به عملیات پروازی از جمله احداث باند انجام می‌شود و فازهای بعدی هم به مرور به اتمام می‌رسد.

بذرپاش با اشاره به توسعه ناوگان هوایی بیان کرد: یکی از زیرساخت‌های موردنیاز برای کلان‌پروژه ایران راه، توسعه زیرساخت‌های صنعت هوایی است که توسعه فرودگاهی و ناوگان را می‌طلبد. همچنین برنامه‌ای برای توسعه فرودگاه مهرآباد داریم و طرح توسعه سایر فرودگاه‌های کشور هم در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص توسعه ناوگان متاسفانه کشور ما سال‌های سال است که تحت تحریم‌های سنگین نظام سلطه قرار دارد و تاب‌آوری صنعت در این سال‌ها افزایش یافته است و بسیاری از نیازهای تعمیراتی در داخل کشور انجام می‌شود.

وزیر راه‌وشهرسازی همچنین با تاکید بر اینکه برای ‌تعمیرات هواپیما مشکلات زیادی در گذشته داشتیم که برطرف می‌شود، گفت: البته ما هنوز تحریم هستیم، اما تعداد هواپیمایی که تا پایان دولت هدف‌گذاری کردیم؛ در مقایسه با ابتدای دولت حداقل ظرفیت ناوگان را دو برابر خواهیم کرد. در بخش خدمات فرودگاهی هم همینطور است. ما وقتی می‌توانیم از کریدور خوب فرودگاهی صحبت کنیم که سایر اجزا هم با توسعه زیرساخت‌های ما هماهنگ باشد؛ چراکه زیرساخت فرودگاه ما خدمات نرم‌افزاری هم نیاز دارد.

وی درباره تعداد هواپیماهای ورودی به ایران توضیح داد: باید تعداد هواپیماهای وارد شده به ایران را با ملاحظه اعلام کنیم که نظام سلطه همین تعداد هواپیمایی که وارد کشور می‌کنیم را تحت تحریم قرار ندهد، اما بخش خصوصی در تامین ناوگان فعال شده است؛ ضمن‌آنکه سیاست ما این است که خود بخش خصوصی تدارک تامین ‌هواپیما و توسعه ناوگان را ببیند.

وزیر راه‌وشهرسازی درباره نحوه قرارداد با چین برای ساخت فاز ۲ فرودگاه بیان کرد: این پروژه یک قرارداد و اجرای مشترک بین شرکت چینی و قرارگاه خاتم‌الانبیا است و تامین منابع مالی توسط وزارتخانه به روش‌های مختلف انجام می‌شود و بهره‌برداری هم توسط شرکت شهر فرودگاهی امام‌خمینی(ره) خواهد بود.

بذرپاش در پایان با بیان اینکه توسعه منطقه ویژه اقتصادی فرودگاه امام‌خمینی(ره) در دستور کار است، گفت: با مشارکت بخش خصوصی در این شهر فرودگاهی؛ این فرودگاه را ظرف چهار سال آینده به یکی از هاب‌های اصلی در منطقه تبدیل خواهیم کرد که یکی از آرزوهای صنعت هوایی همواره این بوده و البته هنوز با این هدف فاصله داریم

امضای تفاهم‌نامه با حضور وزیر صمت و معاون رئیس جمهور

تفاهم‌نامه چهارجانبه توسعه فناوری‌های هوشمندسازی معادن مس با حضور دکتر علی‌آبادی وزیر صمت، دکتر دهقانی معاون علمی و فناوری رییس جمهور، مهندس موثقی‌نیا رییس هیئت عامل ایمیدرو و دکتر خرمی‌شاد مدیرعامل شرکت ملی مس به امضاء رسید.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از مس پرس، این تفاهم‌نامه در راستای اجرای تدابیر و منویات مقام معظم رهبری و سیاست‌های دولت سیزدهم مبتنی بر توسعه ظرفیت‌ها، ایجاد هم‌افزایی و تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و به‌منظور هوشمندسازی معادن و تکمیل فناوری‌های وابسته با تمرکز بر سیستم پایش و گسیل ناوگان بارگیری و باربری معادن مس و استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران امضاء شد.

در آیین امضای این تفاهم‌نامه که دکتر تالارپشتی رییس کمیسیون صنایع و معادن و توانگر عضو کمیسیون اقتصادی، غلامرضا ملاطاهری معاون طرح و برنامه‌ریزی ‌راهبردی شرکت ملی مس، شهریار متوکل عضو هیئت‌ مدیره و معاون اکتشافات و توسعه ذخایر معدنی شرکت ملی مس حضور داشتند،
دکتر امیر خرمی شاد مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه مسیر هوشمندسازی پایانی ندارد و حد و مرزی نمی‌شناسد، افزود: در ایران در حوزه هوشمندسازی معدن عقب‌ماندگی داریم؛ در این خصوص باید ابتدا محدودیت‌ها و نیاز ها را شناسایی کرده و براساس آن برنامه عملیاتی تعریف کنیم.
مدیرعامل شرکت مس با تأکید بر ضرورت هوشمندسازی معادن و تمرکز بر بخش‌های مورد نیاز، اظهار داشت: الزاماً نیازی نیست همه موضوعات معدن را به سمت هوشمندسازی سوق دهیم؛ بلکه با شناسایی صحیح نقاط مورد نظر می‌توان طبق برنامه هوشمندسازی حرکت کرد.
وی، مجموع عملیات معدنکاری سالیانه در حوزه مس را حدود 300 میلیون تن برشمرد و ادامه داد: این رقم، حدود 25 درصد از کل عملیات معدنکاری کشور را شامل می‌شود.
دکتر خرمی شاد با بیان این که به ازای هر تن ماده معدنی با توجه به عیار حدود 0/4 درصد مس که برداشت می‌شود حداکثر 4 کیلو فلز مس بدست می‌آید، تصریح کرد: عملیات معدن‌کاری در حوزه مس با سایر معادن مانند سرب و روی قابل مقایسه نیست.
مدیرعامل شرکت مس گفت: با توجه به طرح‌های توسعه‌ای که داریم این حجم از عملیات به بیش از 700 میلیون تن در سال خواهد رسید و برای اجرای آن به 1000 دستگاه شاول و دامپ‌تراک نیاز داریم که مدیریت و راهبری اینها جز از روش هوشمندسازی امکان‌پذیر نیست.
وی در حوزه اکتشافات نیز قابلیت‌ها و شناسایی نیازها را مورد تأکید قرار داده و هوشمندسازی در این بخش را پراهمیت برشمرد. 
دکتر خرمی‌شاد با بیان این که شرکت ملی صنایع مس ایران از بزرگ‌ترین ناوگان حفاری کشور برخوردار است گفت: ان‌شاءالله با امضای این تفاهم‌نامه از قابلیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه استفاده خواهیم کرد.
دکتر خرمی‌شاد با اشاره به اقداماتی که شرکت ملی صنایع مس ایران در حوزه هوشمندسازی معادن و استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان آغاز کرده، اظهار داشت: پژوهشکده‌ای هم با همراهی یک دانشگاه معتبر در شرکت مس تأسیس کرده‌ایم و در این رابطه سال آینده اولین دامپ‌تراک خودران در کشور را رونمایی و راه‌اندازی می‌کنیم.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با تاکید بر اینکه پنج معدن بزرگ سرچشمه، میدوک، سونگون، دره‌زار و درآلو در این تفاهم‌نامه برای هوشمندسازی هدفگذاری شده‌اند خاطر نشان کرد: با توجه به نیاز آموزش نیروی ماهر و متخصص پس از هوشمندسازی معادن، در این رابطه نیز اقدامات مهمی با انجام سرمایه‌گذاری ویژه، برای تربیت نیروهای متخصص انجام شده است./

 

معرفی برترین‌های دهمین سال رویداد کیش اینوکس؛ غرفه بیمه میهن برگزیده شد

ستاد برگزاری رویداد بین المللی کیش اینوکس 2023 اعلام کرد: مطابق نظرسنجی‌های به عمل آمده غرفه‌های برتر در هفت حوزه انتخاب شده‌اند که بیمه میهن در زمینه ارائه محتوا و برنامه‌های جدید، غرفه برتر شناخته شد .

به گزارش بورس و بانک ؛ استودیو«های‌ریسک» با اجرای سید دانیال معین آل داود در دهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه میزبان مدیران، فعالان و صاحب‌نظران صنعت مالی کشور بود.علاقمندان می‌توانند گفتگوی کامل مهمانان های‌یسک را در صفحه آپارات بیمه میهن به نشانی www.aparat.com/mihaninsurance_co دنبال کنند.

دهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی همزمان با  پانزدهمین نمایشگاه معرفی فرصت های سرمایه گذاری کشور از 15 تا 18 آبان ماه سال1402 با مشارکت فعالان صنعت بیمه و بازار سرمایه، در جزیره کیش برگزار شد.

 

 

صفحه1 از174