13 آذر 1402
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

پرداخت بالغ بر 73 هزار فقره وام ازدواج از سوی بانک تجارت

بانک تجارت در آبان‌ماه امسال با پرداخت بیش از هشت هزار فقره وام ازدواج و 9 هزار فقره تسهیلات فرزندآوری از جوانان ایرانی حمایت کرد.

 

به گزارش بورس و بانک و به نقل از  مدیریت روابط‌عمومی و ارتقاء سرمایه اجتماعی بانک تجارت، این بانک در هشتمین ماه از سال 1402 تعداد 8668 فقره تسهیلات ازدواج پرداخت کرد و مجموع پرداختی‌ها در این سرفصل از ابتدای سال تا پایان آبان‌ماه را به 72 هزار و 937 فقره رساند.

بانک تجارت همچنین در راستای اجرای قانون حمایت از فرزندآوری، در آبان‌ماه سال جاری، تعداد 9280 فقره تسهیلات پرداخت کرد و به این ترتیب تعداد پرداختی‌ها در این بخش تا پایان آبان‌ماه، به 51 هزار و 551 فقره بالغ شد.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر 27 هزار و 450 نفر از متقاضیان تسهیلات ازدواج و 50 هزار و 166 نفر از متقاضیان تسهیلات فرزندآوری در نوبت دریافت این تسهیلات هستند که با تکمیل مدارک مورد نیاز به نوبت وام خود را دریافت خواهند کرد.

ارائه اپلیکیشن «پرداخت مبتنی بر هوش مصنوعی» توسط موسسه اعتباری ملل

موسسه اعتباری ملل، اولین اپلیکیشن پرداخت مبتنی بر هوش مصنوعی را ارائه کرد.

جوادی، مدیرعامل موسسه اعتباری ملل با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای، در خصوص “بهره‌برداری از هوش مصنوعی در ارائه خدمات به مردم” گفت: این موسسه، با هدف خدمت افزونتر به آحاد مختلف جامعه و نیز فراهم کردن بسترهای آسانتر و بهتر برای مشتریان عزیز این موسسه مردمی، اولین اپلیکیشن پرداخت مبتنی بر هوش مصنوعی در ایران را طراحی و برای استفاده به مردم عزیز کشور ارائه کرد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی موسسه ملل ؛مدیر عامل موسسه اعتباری ملل، با اشاره به اینکه نصب نرم‌افزار فام، می تواند امکانات ارزشمندی را در اختیار مشتریان عزیز قرار دهد، یادآور شد: نرم افزار فام، با ارائه فرامین صوتی و با استفاده از هوش مصنوعی و درک آنها در انجام صحیح و سریع تراکنش، می تواند خدمتی جدید به هم میهنان عزیز باشد.

 جوادی، با تاکید بر اینکه تسهیل و آسان سازی امور روزانه مشتریان، از جمله برنامه های مدون این موسسه است، گفت: سامانه استعلامهای دولتی، یکی دیگر از محصولات فام است، که قابلیت ارتباط با سرویس دهنده های مختلف، از جمله شبکه دولت، سازمان نظام وظیفه، اسناد و املاک کشور، تبادل احکام قضایی، سازمان ثبت احوال، سازمانهای صنفی کشور، سرویس دهنده های بانک مرکزی، استعلام چک برگشتی، استعلام ضمانت نامه های بانکی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و غیره را داراست.

مدیر عامل موسسه اعتباری ملل، با اشاره به اینکه، پولشویی، دارای تبعات بسیار منفی نظیر فساد و ارتشا در حوزه های مختلف اقتصادی است، گفت: با توجه به اهمیت موضوع، یکی از ویژگیهای فام ، سامانه مبارزه با پولشویی است تا بتوانیم گامی در جهت حذف پولشویی برداریم؛ چراکه پدیده شوم پولشویی، سبب شده است تا کل دنیا، در جهت شناسایی و جلوگیری، تدابیری را اتخاذ نمایند.

جوادی، در پایان گفت: هدف و نیت دست اندرکاران موسسه اعتباری ملل، فراهم کردن زمینه های خدمتی نو، برای مردم عزیز کشورمان است. به همین منظور، خدمات دیگری نظیر سامانه متمرکز اداری فام، سامانه پرداخت یاری، سامانه دیتامیت، سامانه سوییچ پرداخت، از دیگر مزیتهای فام است که امیدواریم، بتوانیم روز به روز، زمینه های رضایتمندی مشتریان عزیز را فراهم کنیم.

گفتنی است، در نمایشگاه بانکداری الکترونیک و نظامهای پرداخت، اپلیکیشن فام برای شرکت کنندگان معرفی شد که با استقبال خوبی از سوی بازدیدکنندگان همراه بود.

کار گروهی و رعایت قوانین و مقررات دو بال موفقیت بانک‌ها در مقابله با پولشویی است

مدیر امور بازرسی بانک صادرات ایران در اختتامیه دومین نشست تخصصی سالانه مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم  این بانک در جمع بازرسان و مدرسان تخصصی بانک اهمیت کار گروهی و رعایت دقیق قوانین و مقررات در مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم را دو بال موفقیت و افزایش کارآمدی نظام بانکی در مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم دانست.

به گزارش بورس و بانکو به نقل از روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، محمدباقر عباسی‌نژاد در این نشست با تاکید بر سه عامل آموزش، امیدآفرینی و آرامش‌بخشی در ایجاد همگرایی و هم‌افزایی در میان کارکنان نظام بانکی برای مقابله با فساد اقتصادی و مبارزه جدی با پولشویی و تامین مالی تروریسم، گفت: همکاری و هماهنگی جدی در میان بخش‌های مختلف نظام بانکی و پیروی از دستورالعمل‌های بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی و همچنین نهادهای نظارتی در زمینه مبارزه با پولشویی در قالب کارگروهی از اثربخشی بیشتری برخوردار است.

او در بیان ویژگی‌های یک تیم مطلوب در زمینه بازرسی و مبارزه با پولشویی، شوق آموختن، احساس امنیت شغلی و امیدواری، خلاقیت، علاقه‌مندی به خدمت به مردم، هماهنگی و همدلی، تحول‌پذیری، قدرت ایجاد ارتباط، شایستگی و لیاقت، ایجاد اعتماد، نظم و انضباط، هم‌افزایی، هدفمند بودن و احساس مسئولیت و رسالت داشتن، مشکل‌گشایی و چندمهارتی در امور بانکی و همچنین داشتن استقلال رای و اقتدار را از جمله مهمترین ویژگی‌ها در این زمینه عنوان کرد و در این میان آموزش مستمر را رکن اصلی موفقیت بازرسان و متخصصان مبارزه با پولشویی برشمرد.

او در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه نهادهای نظارتی چشم و گوش مدیران در نظام بانکی هستند، به پدیده جهانی‌سازی اقتصاد و ارتباط آن با بازارهای مالی و رشد فزاینده جرائم اقتصادی سازمان یافته و گسترش انتقال دارایی‌های نامشروع با هدف تغییر هویت از طریق تطهیر از طریق بانک‌ها، بیمه‌ و سایر مؤسسات مالی اشاره کرد و افزود: امروز اغلب بانک‌ها و موسسات مالی دنیا خود را موظف به رعایت قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی می‌دانند و بانک صادرات ایران نیز بیش از گذشته و با قدرت برای تحقق اهداف بانک در این زمینه مصمم است.

عباسی‌نژاد در این نشست در بیان اهمیت عملکرد امور بازرسی در تطبیق مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم نیز گفت: هدف اصلی پایش و گزارش‌دهی مستمر فعالیت‌های مشکوکی است که سعی در پنهان‌سازی وجود و استفاده از سرمایه‌های غیرقانونی دارد. اهمیت تطبیق و مبارزه با پولشویی در حفاظت از عملیات کسب و کار و اقتصاد و همچنین مسئولیت اجتماعی ماست.

مدیر امور بازرسی بانک صادرات ایران همچنین با بیان تاریخچه واحدهای بازرسی و مبارزه با پولشویی بانک صادرات ایران و مقررات و دستورالعمل‌های ابلاغی بانک مرکزی، هدف از بازرسی تخصصی مبارزه با پولشویی را ارزیابی و بهبود کنترل‌های داخلی، خط و مشی‌ها و فرایندها برای اطمینان از تطابق قوانین مبارزه با پولشویی در بخش‌های ارزیابی ریسک و نظارت برای رصد تراکنش‌ها و فعالیت‌های مشکوک و همچنین آموزش کارکنان دانست.

او در بخش دیگری از سخنان خود اصول مبارزه با پولشویی در بانک‌ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: بانک‌ها باید در چهار بخش شناسایی مشتری و احراز هویت دقیق آن در زمان افتتاح حساب، بررسی پروفایل و ارزیابی در زمینه ریسک پولشویی و تامین مالی تروریسم، بررسی حساب‌ها تراکنش‌های مشتریان از قبیل تایید منشأ مقادیر بالای پول و گزارش‌دهی به موقع و همچنین بررسی تراکنش‌های نقدی بیش از 10 هزار دلار و گزارش‌دهی موارد مشکوک به نهادهای قانونی در زمینه مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم توجه کافی داشته باشند.

عباسی‌نژاد همچنین طی سخنانی نظارت بر تراکنش‌ها، چالش‌های شناسایی مشتری و همچنین چالش‌های مبارزه با پولشویی درنظام بانکی در سه بعد ساختاری، کارکردی و زمینه‌ای را تشریح و تبیین کرد.

او در بیان راه‌حل مبارزه با پولشویی، نقش فناوری و استفاده از سامانه‌های نظام‌مند و تحلیل داده‌ها و همچنین استفاده از هوش مصنوعی را خاطرنشان کرد و بر نقش آموزش کارکنان بر اقدمات مؤثر در زمینه پولشویی و مبارزه با پولشویی تاکید کرد.

در پایان این نشست احکام 10 نفر از بازرسان تخصصی جدید مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم بانک صادرات ایران به آنها اهدا و از نفرات برگزیده در این همایش نیز تجلیل شد.

دومین دوره نشست تخصصی سالانه مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم بانک صادرات ایران طی سه روز با احضور هادی خانی، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، محمد حسین دهقان‌منشادی رئیس اداره مبارزه با پولشویی بانک مرکزی، مهدی اقبالی‌راد عضو هیئت‌مدیره بانک صادرات ایران، محمدباقر عباسی‌نژاد مدیر امور بازرسی بانک، امیررضا رشیدی رئیس اداره کل مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم بانک صادرات ایران، علیرضا غفاری مدرس و مشاور مرکز اطلاعات مالی وزارت امور اقتصادی و دارایی و بازرسان و مدرسان تخصصی مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم بانک صادرات ایران برگزار شد.​

 

برنامه‌های تحولی بانک توسعه تعاون در راستای رشد تولید استان فارس

مدیرعامل بانک توسعه تعاون بر اجرای برنامه‌های تحولی در راستای رشد تولید استان فارس تاکید ورزید.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بانک توسعه تعاون ؛محمد شیخ‌حسینی مدیرعامل بانک توسعه تعاون در جلسه کمیته راهبری مدیریت شعب استان فارس اظهار داشت: به مدیر استان اختیارات مناسبی برای اجرای برنامه‌های تحولی اعطا شده است، با توجه به ظرفیت‌های بزرگ صنعتی و تولیدی استان، ضرورت دارد سهم بانک توسعه تعاون در شبکه پولی و بانکی استان افزایش یابد.

وی افزود: استان فارس جایگاه مهمی در برنامه‌های کلی بانک توسعه تعاون دارد، ضرورت دارد بهره‌وری استان ارتقا یابد، بهره‌وری مشتمل بر اثربخشی و کارآیی است، اثربخشی حاصل انتخاب‌های درست افراد، فرآیندها و اهداف است و کارآیی اجرای درست کارها است.

شیخ‌حسینی تاکید کرد: همکاران در جایگاه‌های مدیریتی و اجرایی موضوع جابجایی‌ها و چرخش‌ها را به فال نیک بگیرند.

این مقام بانکی یادآور گردید: همکاران در نظر داشته باشند بانک توسعه تعاون با افتخار از بهترین‌ها در شبکه بانکی است، باور به این موضوع موجب افزایش اعتماد به نفس سازمانی همکاران می‌شود، بانک توسعه تعاون حتی در شرایط نوسان شبکه بانکی نیز باثبات به فعالیت موثر ادامه می‌دهد.

شیخ‌حسینی خاطر نشان کرد: حفظ منافع مردم، ذینفعان و مشتریان در درجه اولویت است و سرمایه انسانی بانک باید در مسیر ارائه خدمات شایسته به جامعه هدف اهتمام داشته باشند، مسائل و مشکلات بانک توسط معاونت‌ها و واحدهای تخصصی مرتفع می‌گردد و پروژه‌های فناورانه و بانکداری دیجیتال به نحو مناسبی راه‌اندازی شده است.

مدیرعامل بانک توسعه تعاون بیان داشت: بانک‌ها باید به اثرات مثبت و منفی مکانیزم خلق پول توجه داشته باشند، همان‌طور که تخصیص منابع به بخش‌های واقعی اقتصاد می‌تواند آثار مثبت در حوزه‌های تولید و اشتغال به همراه داشته باشد پرداخت تسهیلات بدون ضابطه به بخش‌های غیرمولد آثار زیان‌بار تورمی بجا می‌گذارد، نظارت عالیه بانک مرکزی بر میزان اعتباردهی بانک‌ها و کنترل مقداری ترازنامه کاملا بجا و صحیح است، شخصاً میزان سهمیه استان‌ها و کانال‌های اعتباری را زیر نظر دارم و به رغم محدودیت سهمیه اعتباری بانک، تکالیف بانک در اولویت قرار دارد.

این مقام بانکی ادامه داد: با توجه به صنعتی بودن استان، استفاده از ابزارهای نوین تامین مالی بسیار کارآمد است.

وی گفت: نوآوری و خلاقیت در محصولات بانک توسعه تعاون وجود دارد، نحوه ارائه خدمات و محصولات باید کارآمدتر باشد، طرح مائده چارچوب‌های مناسبی دارد و قابل رقابت در شبکه بانکی است، سایر بانک‌ها نیز طرح‌هایی شبیه مائده را به عرضه درآورده‌اند و دستاوردهای مناسبی حاصل نموده‌اند.

سید باقر فتاحی رییس هیات‌مدیره بانک توسعه تعاون گفت: شعب استان فارس می‌توانند با ارتقای عملکرد برنامه‌های تجهیز منابع و به دنبال آن پرداخت تسهیلات ارزش‌آفرین به طرح‌های تولیدی و تعاونی، سطح کارآمدی استان را افزایش دهند.

فتاحی افزود: اجرای مصوبات سفرهای استانی و هدایت تعاونگران و تولیدکنندگان برای بهره‌مندی از تسهیلات تکلیفی بانک حائز اهمیت است.

کریم میرزاخانی معاون مدیرعامل بانک توسعه تعاون در امور استان‌ها و بازاریابی گفت: امروزه بسیاری از نام‌ها و نشان‌های تجاری به جای محاسبه سهم بازار، به دنبال اندازه‌گیری دو شاخص به نام سهم ذهنی مشتری و سهم عاطفی مشتری می‌باشد؛ لذا ما باید توجه خود را به مشتریان متمرکز کنیم، مشتریان نماینگر آینده، فرصت‌های تازه، اندیشه و راه‌های پیشرفت هستند.

صیاد رحمانپور مدیر امور استان‌ها و شعب گفت: استان فارس ۵.۲ درصد نیروی انسانی بانک توسعه تعاون را در اختیار دارد، همچنین ۴.۳ درصد منابع بانک توسعه تعاون و ۴.۷ درصد مصارف بانک در حال حاضر در استان فارس است و ۱۰۶۸۶ میلیارد ریال تسهیلات در سال جاری در استان فارس پرداخت شده است.

در این جلسه غلامرضا کافی زاده مدیر شعب استان فارس گزارشی از عملکرد استان ارائه داد، معاونین مدیرعامل و مدیران ستادی و همچنین معاونین استان و کلیه روسای شعب استان نیز توضیحاتی درباره عملکرد استان ارائه دادند.

موسسه اعتباری نور از شنبه تحت مدیریت بانک ملی فعالیت می‌کند/ حمایت بانک مرکزی از مشتریان

معاون نظارت بانک مرکزی گفت: از روز شنبه شعب، مشتریان، کارمندان و تمام دارایی‌های موسسه نور به بانک ملی ایران منتقل می‌شود.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی؛ فرشاد محمد پور؛ معاون نظارت بانک مرکزی در خبر ساعت ۱۴ امروز در رابطه با انتقال موسسه مالی نور با بانک ملی اظهار کرد: بانک مرکزی در راستای برنامه اصلاح نظام بانکی و سیاست‌های نظارتی و شفاف سازی سیستم بانکی اقدامات مختلفی را انجام داده است. یکی از اقدامات در این راستا اصلاح نظام بانکی بوده است. رئیس کل بانک مرکزی نیز از ابتدای سال جاری اعلام کردند که یکی از موضوعات مهمی که به آن پرداخته می‌شود اصلاح نظام بانکی است.

 

محمدپور افزود: اقداماتی از سوی بانک مرکزی در خصوص برخی از موسسات در ماه‌های اخیر انجام شد و برنامه‌هایی نیز برای اصلاح بانک‌های ناتراز انجام شده است. در همین راستا تصمیم بر آن شد که موسسه اعتباری نور به بانک ملی ایران منتقل شود. این اقدام در جهت اصلاح نظام بانکی کشور انجام شده است؛ بنابراین موسسه اعتباری نور از روز شنبه در قالب بانک ملی ایران به فعالیت خود ادامه می‌دهد. از روز شنبه به بعد سپرده گذاران، دارندگان و دریافت کنندگان تسهیلات، دارایی‌ها، کارمندان، مشتریان و شعب موسسه اعتباری نور به بانک ملی ایران منتقل می‌شود.

 

وی در پاسخ به اینکه مشتریان موسسه اعتباری نور چه اقدامی برای انتقال حسابشان به بانک ملی باید انجام دهند؟، گفت: سپرده گذاران نیاز به کار خاصی ندارند و همه تمهیدات و اقدامات لازم پیش بینی شده است. یک دوره گذار حدودا سه ماهه را پیش بینی کرده‌ایم. در این دوره سپرده‌گذاران تمام خدمات و مسائل را از طریق همان شعبات قبلی انجام می‌دهند.

 

معاون نظارت بانک مرکزی در ادامه اظهار کرد: در این دوره سه ماهه تمام خدماتی که به مشتریان بانک ملی ارائه می‌شود به مشتریان موسسه نور نیز ارائه خواهد شد. پس از این دوره سه ماهه مشتریان شماره حساب بانک ملی خواهند داشت و می‌توانند از تمام شعب بانک ملی تمام خدمات را دریافت کنند. بانک مرکزی برای حمایت از مشتریان تمهیدات لازم را اندیشیده است و این مشتریان از این به بعد در واقع مشتریان بانک ملی خواهند بود.

 

وی در رابطه با کارکنان شعبات موسسه اعتباری نور نیز گفت: از روز شنبه کارکنان موسسه اعتباری نور نیز کارکنان بانک ملی محسوب می‌شوند. در عموم مصوبات در این خصوص بند‌هایی در مورد این کارکنان داریم و از روز شنبه کارکنان از موسسه اعتباری نور به بانک ملی منتقل می‌شوند.

 

محمدپور گفت: مشتریان موسسه اعتباری نور از روز شنبه مثل سابق به همان شعبات قبلی مراجعه می‌کنند، اما تنها تابلوی بانک به بانک ملی تغییر می‌کند و شعبه‌ها به شعبات بانک ملی تبدیل می‌شوند. به گونه ای که حتی مشتریان بانک ملی نیز می‌توانند برای دریافت خدمات به شعبات قبلی موسسه نور مراجعه کنند.

 

وی در پایان تاکید کرد: افرادی که در این‌باره به هر گونه ابهام، مشکل و مسئله‌ای برخوردند می‌توانند از طریق سایت بانک ملی ایران و بانک مرکزی و راه‌های ارتباطی دیگر مسائل خود را پیگیری کنند.

 

روح قانون مبازره با پول‌شویی حمایت از اقتصاد شفاف و مبارزه با فساد است

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس مرکز اطلاعات مالی، هدف و روح قانون مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را حمایت از اقتصاد شناسنامه‌دار کشور و مبارزه ریشه‌ای با فساد عنوان کرد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از  روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، هادی خانی در دومین نشست تخصصی سالانه بازرسان تخصصی و مدرسان مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم که با حضور اعضای هیئت‌مدیره و مدیرامور بازرسی بانک، رئیس اداره کل مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم، مدیران و کارشناسان و همچنین مدرسان و بازرسان تخصصی مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم در برج غدیر بانک صادرات ایران برگزار شد، با تشریح اهمیت مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم برای سلامت اقتصاد کشور و دنیا، گفت: اجرای قانون مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم روز به روز از جهات مختلف اهمیت بیشتر می‌یابد و اجرایی شدن و پیاده‌سازی این قانون موجب هم‌افزایی بوده و همگرایی دقیق ظرفیت‌ها را می‌طلبد.

معاون وزیر اقتصاد افزود: این موضوع فردی، بخشی، جناحی و محدود به دستگاه و سازمان خاصی نیست بلکه تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی در کشور و تمامی افرادی که به نحوی در چرخه اقتصاد کشور دخیل و درگیر هستند، در این قانون دیده شده و دارای مسئولیت هستند و باید کمک کنند تا این قانون به نحو احسن اجرا شود.

خانی در تشریح ماهیت و روح این قانون در کشور، اظهار کرد: اولین هدف جدی که این قانون دنبال می‌کند، حمایت از اقتصاد شناسنامه‌دار است و یک اقدام سطحی و پیش‌پا افتاده برای یافتن مظنونین و افراد مشکوک نیست. روح قانون مبارزه با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم و آئین‌نامه‌ها و قوانین مربوطه، حمایت قاطع از اقتصاد شناسنامه‌دار در کشور با هدف ایجاد فضای رقابتی سالم در حوزه اقتصاد از طریق مبارزه با فساد و شفاف‌سازی اقتصاد پنهان است. این قانون تلاش دارد تا اقتصاد پنهان را وادار کند که شفاف عمل کند.

او با اشاره به اینکه اقتصاد پنهان در امور مختلف اقتصادی و عرصه رقابت بروز و ظهور بیشتری پیدا کرده یادآور شد مواردی مانند فرار مالیاتی و سایر جرائم اقتصادی نیز در قانون به عنوان جرم و منشاء پول‌شویی تعریف شده‌اند.

خانی انواع قاچاق کالا و ارز، مواد مخدر، قاچاق انسان، فرار مالیاتی و مانند آن را جزء جرائم منشاء پول‌شویی عنوان کرد و افزود: رفتار قانون مبارزه با پول‌شویی و مبارزه با تروریسم در کشور ما برخلاف دنیا یک رفتار دو وجهی است که از یک سو با جرم منشاء مبارزه می‌کند و از سوی دیگر با پول‌شویی مقابله می‌کند. حتی این قانون در مجامع‌ بین‌المللی نیز مورد توجه قرار گرفته است.

رئیس مرکز اطلاعات مالی افزود: بحث دومی که روح این قانون دنبال می‌کند، مبارزه با فساد است. 44 سال در کشور با فساد مبارزه کرده‌ایم و هزینه‌های فراوانی نیز داده‌ایم. در این راه حتی شهید داده‌ایم. در مبارزه با بخش قاچاق مواد مخدر و کالا و ارز شهدای زیادی تقدیم کشور شده است. حتی دستگاه‌های متعددی هم در کشور برای کنترل این مشکلات وجود دارند و هزینه‌های زیادی متحمل شده‌اند. اما باید بپذیریم که اغلب برخورد با فاسد صورت گرفته نه فساد. به جای برخورد با فاسد باید جریانات مالی مشکوک را رصد کرد و اجازه ندهیم که فرد فاسد بتوانند از پول کثیفش استفاده کند. باید بررسی کرد که منشاء پول کجاست.

معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: بر اساس قانون، تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی با «ظن» به معاملات مشکوک، باید منشاء پول خود را ثابت کنند و اگر نتوانند اموال آنها به نفع حاکمیت ثبت و ضبط شود. جلوگیری از استفاده قاچاقچی از پول کثیفش راه آسان‌تری نسبت به دنبال کردن او است. دنیا نیز از همین شیوه استفاده می‌کند. قانون تصریح دارد که باید برای تمامی اشخاص سطح فعالیت اقتصادی تعریف کرد و درصورتی که فرد از این سطح، فعالیت اقتصادی بیشتری داشته باشد، مظنون به پولشویی است مگر آنکه خلاف آن را اثبات کند.

خانی تاکید کرد: نیت این نیست که این قانون کلیشه‌ای دیده شود، بلکه به دنبال این هستیم که ریل‌گذاری‌های مناسب در این زمینه انجام شود. پول‌شویی علاوه بر بانک‌ها از طریق بیمه‌ها، بورس، صنعت، صندوق‌های خیریه، کارخانه‌ها و حتی رسانه‌ها و ساخت و فیلم و سریال نیز انجام می‌شود و باید برای اشخاص پرریسک، مظنون، اشخاص تحت مراقبت و حتی مناطق پرریسک بانک اطلاعاتی تشکیل شود. پول‌شویی به صورت شبکه‌ای انجام می‌شود و برای مقابله با آن باید لایه‌های مختلف آن را شناسایی کرد.

او با تاکید بر اینکه اقدامات و دستاوردهای کشور در مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم در عرصه بین‌المللی نیز به طور مناسب تبیین نشده، گفت: ذهنیت نسبت به مبارزه با قانون پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم در ایران یک ذهنیت غلط است و باید اصلاح شود و در این زمینه فضای گفتمان‌سازی برای تشریح اقدامات نظام بانکی کشور فعال شده است.

خانی با تاکید بر اینکه پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم یک چالش جدی در اقتصاد کشور است، خواستار مستندسازی اقدامات بانک‌ها و بخش‌های مختلف اقتصاد کشور در در راستای مبارزه با آنها شد.​

صفحه1 از1107