30 تیر 1403
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

با رویکرد سرمایه‌گذاری در توسعه سازمانی؛ دفاتر داتین در قزوین و شیراز آغاز به کار کردند

داتین در پیروی از فرهنگ سازمانی فراگیر و با نگاه به سرمایه‌گذاری در جذب سرمایه‌های انسانی از سراسر ایران، دفاتر شیراز و قزوین را راه‌اندازی کرد و تعداد دفاتر استانی خود را به چهار رساند.

به گزارش بورس و بانک ؛داتین برای افزایش سرعت رشد و قدرت عملکردی، نگاه متمرکزی به توسعه سازمانی دارد و تصمیم گرفته با افزایش دفاتر استانی، فرصت‌های شغلی متنوعی را برای افراد متخصص و کارآمد در شهرهای مختلف ایجاد کند.

مهدیه نوروزیان، معاون برنامه‌ریزی و توسعه داتین در تشریح استراتژی افتتاح دفاتر استانی داتین می‌گوید: «ما افتتاح دفاتر استانی را شیوه‌ای از سرمایه‌گذاری در حوزه جذب افراد متخصص می‌دانیم و به‌دنبال آن هستیم تا با جذب افراد کارآمد و متخصص، سرعت توسعه داتین را افزایش دهیم. براساس زیرساخت‌های فناوری که در داتین توسعه داده‌ شده و با نگاه به توسعه سازمانی، توسعه دفاتر سازمانی را دنبال خواهیم کرد.»

در امتداد فرهنگ سازمانی فراگیر، پذیرنده و حمایت‌گر، داتین تلاش دارد تا استعدادها از مناطق و فرهنگ‌های مختلف را  جذب کند. تجربه داتین در افتتاح دفاتر استانی مشهد و اصفهان نشان داده که افراد با پس‌زمینه‌های متفاوت می‌توانند دیدگاه‌ها و رویکردهای متفاوتی در حل چالش‌های کسب‌وکار داشته باشند و این تنوع ایده‌ها، توسعه محصولات و خدمات جدید، بهبود فرایندهای داخلی و افزایش کارایی سازمان را به‌دنبال داشته است.

اکنون در شیراز و قزوین ۳۰ همکار در دفاتر داتین مستقر هستند، موقعیت‌های شغلی برای این دو دفتر باز است و متخصصان می‌توانند رزومه‌های کاری خود را با هدف اشتغال در این دو دفتر ارسال کنند.

 

درخشش ستاره خلیج فارس در آسمان بورس تهران؛ پذیرش مدرن ترین پالایشگاه خاورمیانه در بازار سرمایه

مدیرعامل بورس تهران خبر داد: ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در بورس تهران پذیرش شد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بورس تهران محمود گودرزی مدیرعامل شرکت بورس با اعلام خبر فوق گفت: این پالایشگاه مدرن‌ترین پالایشگاه خاورمیانه است که با مساحتی حدود 730 هکتار در 25 کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده است.

گودرزی ستاره خلیج فارس را دارای جایگاه استراتژیک در توازن انرژی کشور عنوان کرد و اظهار داشت: ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان هم اکنون جایگاهی استراتژیک در توازن انرژی کشور و منطقه ایفا می‌کند و توانسته است ایران را از وارد کننده بنزین به صادرکننده بالقوه‌ این محصول استراتژیک تبدیل کند.

وی با تاکید بر لزوم حفاظت از محیط زیست توسط ناشران بورسی افزود: ابرپالایشگاه ستاره خلیج فارس به منظور حفظ و استمرار عملیات برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی و کاهش آلاینده های زیست محیطی و تضمین خودکفایی کشور در تامین فراورده‌های استراتژیک انرژی مانند بنزین و نفت‌گاز ایجاد شده و فرآورده هایی همچنون گاز مایع، هیدروژن، گوگرد، سوخت جت و انواع حلال ها را تولید می‌کند.

مدیرعامل بورس تهران به تولید یک سوم بنزین کشور توسط ستاره خلیج فارس اشاره کرد و گفت:  این پالایشگاه در سال رونق تولید و پس از افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس و تثبیت تولید 41 میلیون لیتر بنزین در روز، بالغ بر یک سوم از بنزین مصرفی کشور را تامین می نماید.

گودرزی در پایان تصریح کرد: با توجه به اندازه ستاره خلیج فارس، این شرکت جزو ۵ شرکت اول بورس تهران از نظر ارزش بازار و میزان فروش خواهد بود.

 

بیانیه شماره 2 کمیته بازار سرمایه ستاد مرکزی دکتر مسعود پزشکیان

باور داریم با تکیه بر توانمندی شما فرهیخته گرانقدر علی‌الخصوص فعالان اقتصادی میهن در تبیین و پیش بینی وضعیت آتی معیشت مردمان این سرزمین می‌توانیم گامی بلند در جهت جذب و ارتقاء مشارکت آن‌دسته از هم‌میهنانی که تا کنون نسبت به شرکت در انتخابات تردید دارند، برداریم.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از کمیته بازار سرمایه ستاد مرکزی مسعود پزشکیان؛ ضمن تقدیر و تشکر از مشارکت پرشور تمامی فعالان بازارسرمایه در مرحله اول چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در این برهه حساس و با عنایت به توانمندی شما بزرگواران در روشنگری و نشر حداکثری عواقب ناشی از ادامه وضع موجود بر سرنوشت میهن و فرزندان وطن، بار دیگر هم پیمان خواهیم شد تا در فرصت باقیمانده تا دور دوم انتخابات (در تاریخ ۱۵/۰۴/۱۴۰۳) از هیچ تلاشی دریغ ننموده و کار ناتمام خود را تمام کنیم.

تردید نداریم ادامه سیاست‌های فعلی در حوزه اقتصادی نتیجه‌ای جز کاهش شدید سودآوری بنگاه‌های تولیدی و خدماتی خرد و کلان، کاهش سرمایه‌گذاری با منشاء داخلی و خارجی، نابودی زیرساخت‌های مهم و حیاتی صنایع، خروج سرمایه از کشور، افزایش دلالی فسادزا، افزایش رانت و ویژه‌خواری، رکود، افزایش نرخ تورم و بیکاری، رشد منفی و افسار گسیخته تراز تجاری و … در پی نخواهد داشت.

باور داریم با تکیه بر توانمندی شما فرهیخته گرانقدر علی‌الخصوص فعالان اقتصادی میهن در تبیین و پیش بینی وضعیت آتی معیشت مردمان این سرزمین می‌توانیم گامی بلند در جهت جذب و ارتقاء مشارکت آن‌دسته از هم‌میهنانی که تا کنون نسبت به شرکت در انتخابات تردید دارند، برداریم.

در فرصت باقیمانده تا دور دوم انتخابات با تمام وجود خواهیم کوشید تا با همراه سازی اکثریت خاموش ولی دردکشیده جامعه، دین خودمان را به مام میهن اداء کرده و برای رشد و توسعه اقتصادی و بهبود محیط کسب و کار و سربلندی ایران عزیز منشا اثرات و خدمات در شأن بوده باشیم.

 

در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت فرابورس اعلام شد: افزایش 48 درصدی سود خالص فرابورس در سال 1402

مجمع عمومی عادی سالیانه فرابورس ایران برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 1402 امروز نوزدهم خردادماه 1403 با مشارکت 62 درصدی سهامداران برگزار شد که طی آن علاوه بر تصویب صورت‌های مالی، با تقسیم 50 ریال سود به ازای هر سهم موافقت شد. در این مجمع همچنین اعضای جدید هیئت‌مدیره فرابورس انتخاب شدند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، محمدعلی شیرازی مدیرعامل فرابورس ایران در مجمع عمومی عادی سالانه، گزارش جامعی از عملکرد این شرکت در سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 1402 ارائه کرد و با اشاره به اینکه فرابورس 8 بازار با کارکردهای مختلف دارد، گفت: سرمایه شرکت فرابورس ایران در حال حاضر یک هزار و 50 میلیارد تومان است.

شیرازی از رشد 52 درصدی ارزش تامین مالی انجام‌شده در فرابورس به کمک ابزارهای مختلف خبر داد.

مدیرعامل فرابورس با بیان اینکه طی سال گذشته، بازار نوآفرین مربوط به شرکت‌های استارتاپی راه‌اندازی شد، گفت: این بازار با استقبال خوبی همراه بود به طوری که در همان سال گذشته 7 شرکت در این بازار پذیرش شد و تا پایان تیرماه جاری نیز اولین شرکت در این بازار عرضه اولیه خواهد شد.

مدیرعامل فرابورس در خصوص عملکرد مالی این شرکت نیز اظهار کرد: طی سال گذشته درآمد عملیاتی فرابورس 41 درصد، سود عملیاتی 30 درصد و سود خالص 48 درصد رشد کرده است. ضمن آنکه 25 درصد افزایش سرمایه در سال گذشته ثبت شد‌.

وضعیت پذیرش، درج و عرضه‌‌های اولیه

شیرازی از درج 30 شرکت در بازارهای اول و دوم در سال 1402 با رشد 88 درصدی خبر داد و افزود: همچنین عرضه اولیه و گشایش نماد 26 شرکت طی سال گذشته در فرابورس انجام شد که رشد 30 درصدی را ثبت کرده است.

وی در ادامه از پذیرش 13 شرکت دانش‌بنیان که نسبت به سال 1401 رشد 333 درصدی داشته، خبر داد و گفت: همچنین رشد 150 درصدی در عرضه اولیه شرکت‌های دانش‌بنیان رقم خورد.

به گفته مدیرعامل فرابورس ایران در بازار تامین مالی جمعی نیز رشد بسیار خوبی ثبت شده است به‌طوری‌که سال گذشته 296 طرح به ارزش 3454 میلیارد تومان تامین مالی شده و برآورد می‌شود که این عدد امسال به 10 هزار میلیارد تومان برسد.

افزایش صندوق‌های فرابورسی به 118 صندوق سرمایه‌گذاری

شیرازی در ادامه با تاکید بر اینکه در بخش صندوق‌های سرمایه‌گذاری، روند تعداد صندوق‌ها رو به رشد است، بیان کرد: در سال 1402 با اضافه شدن 29 صندوق، تعداد صندوق‌های فرابورسی به 118 صندوق در 14 نوع مختلف رسید.

وی در همین زمینه افزود: در سال گذشته 10 صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی پذیرش شد که 67 درصد رشد داشته است.

اهم پروژه‌های سال 1403

مدیرعامل فرابورس ایران در ادامه به اهم پروژه‌ها و برنامه‌های آتی این شرکت پرداخت و گفت: بررسی و اقدام برای زیرساخت‌های راه‌اندازی سامانه معاملات، تعمیق بازار توافقی و ورود اوراق بدهی به این بازار، تعیین تکلیف استفاده بهینه از ساختمان دیدار، راه‌اندازی تامین مالی جمعی ارزی که در 13 خردادماه جاری محقق شد و آغاز عرضه‌های اولیه سهام در بازار نوآفرین از برنامه‌های فرابورس ایران در سال 1403 به شمار می‌رود‌.

شیرازی در نهایت، توسعه بازار انتشار اختیار معاملات، رونمایی از تلویزیون اینترنتی فرابورس ایران با نام «فرابورس تی وی»، پذیره‌نویسی صندوق‌های پوشش ریسک، بازطراحی صندوق‌های سرمایه‌گذاری صندوق در صندوق و ترویج حاکمیت شرکتی را از دیگر پروژه‌های فرابورس عنوان کرد.

انتخاب اعضای هیئت‌مدیره دوره نهم

با توجه به پایان مهلت قانونی فعالیت اعضای هیئت‌مدیره دوره هشتم، در مجمع عادی سالیانه فرابورس برای انتخاب اعضای جدید رأی‌گیری انجام شد.

بر این اساس پس از شمارش آرا به منظور انتخاب اعضای هیئت‌مدیره فرابورس ایران برای دوره نهم، شرکت‌های بورس اوراق بهادار تهران، کارگزاری صبا تامین، گروه مالی ملت، گروه ارزش‌آفرینان پاسارگاد، سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، گروه سرمایه‌گذاری امید و کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران به عنوان اعضای اصلی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری سینا، سرمایه‌گذاری صبا جهاد و کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار به عنوان اعضای علی‌البدل هیئت‌مدیره فرابورس انتخاب شدند.

شایان ذکر است در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت فرابورس ایران، موسسه حسابرسی آزموده کاران به‌عنوان حسابرس اصلی، موسسه ایران مشهود به عنوان حسابرس علی‌البدل و روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه رسمی انتخاب شدند.

خبرهای جدید از پذیره‌نویسی نماد یک لیزینگ جدید در فرابورس

پذیره‌نویسی شرکت لیزینگ عصر اعتماد با هدف مشارکت سهامداران خرد به‌زودی در فرابورس ایران آغاز خواهد شد.

 

به گزارش بورس و بانک ؛ بر اساس اطلاعات واصله از بازار سرمایه، شرکت لیزینگ عصر اعتماد به زودی به جمع شرکت‌های لیزینگ حاضر در بورس کشور می‌پیوندد.

 

لیزینگ عصر اعتماد با سرمایه اولیه ۱۰ هزار میلیارد ریالی و با هدف ارائه‌ خدمات و تسهیلات به صاحبان صنایع و کسب‌و‌کارها و اشخاص حقیقی و حقوقی برای تامین تجهیزات و ماشین‌آلات، کالاهای سرمایه‌ای و مصرفی بادوام، املاک و سرمایه در گردش تاسیس شد و خبرها حاکی از این است که به‌زودی با روش پذیره‎‌نویسی، جذب سرمایه از طریق بازارسرمایه را آغاز می‌کند.

 

لیزینگ عصر اعتماد، زیرمجموعه گروه مالی اعتماد پذیرفته شده در فرابورس است که ارتباط مستقیم با یکی از هلدینگ‌های بزرگ تولیدی و صنعتی کشور دارد و در رسته‌های مختلف اقتصادی فعالیت می‌کند.

 

با توجه به افزایش هزینه‌های سرمایه‌ای و تجهیزات در سبد هزینه‌های شرکت‌ها در سال‌های اخیر، این خبر گویای این مساله است که فعالیت لیزینگ عصر اعتماد در زمینه‌ی ارائه‌ی خدمات تسهیلات مالی به شرکت‌ها و کسب‌وکارها برای تامین نیازهای تجهیزات تولیدی، سرمایه‌ای، املاک و سرمایه در گردش، پاسخ به یک نیاز مهم را در کسب‌وکارها هدف قرار داده است. زمان این پذیره نویسی به زودی اعلام خواهد شد.

 

گفتنی است در حال حاضر 13 نماد بورسی متعلق به شرکت‌های لیزینگ در بورس تهران ثبت شده‌‌اند که تحت عنوان گـروه «سایر واسطه‌گری‌های مالی» فعالیت می‌کنند.

 

پیگیری‌های سازمان بورس برای حمایت از حقوق سهامداران

مجید عشقی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از پیگیری‌های متعدد سازمان بورس برای حمایت از حقوق سهامداران خبر داد و اظهار داشت: در حاشیه جلسه امروز ستاد اقتصادی دولت، دستورالعمل قیمت خوراک و فرآورده‌های پالایشی اصلاح شد.

موارد تاکید شده در خصوص نرخ خوراک خوراک و فرآورده‌های پالایشی به شرح زیر است:

 ۱. زمان اجرای دستورالعمل جدید که قبلا تاریخ اجرای ان از ابتدای سال در نظر گرفته شده بود به همان تاریخ ابلاغ تغییر یافت و بنابراین مقرر گردید تا محاسبات مدنظر از ابتدای سال تا ۲۳ بهمن ماه سال گذشته طبق دستورالعمل ۱۴۰۱ انجام شود. (به گفته عشقی، طبق برآوردهای انجام شده این اصلاحیه با تاثیر مثبت ۵۰ همتی  در سود پالایشگاه همراه خواهد شد).

۲. میزان عدم النفع شرکت های پالایشی ناشی از برنامه تولید ابلاغی از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی که با توجه به شرایط ویژه کشور و کاهش ناترازی بنزین تدوین شده است و به همین دلیل امکان بکارگیری حداکثر ظرفیت تولید محصولات با کیفیت بالاتر را از پالایشگاه ها سلب می نماید، محاسبه و در حساب شرکت های پالایشی منظور گردد.

۳. همچنین مقرر شد تا تسویه بدهی های دولت به پالایشگاه ها از محل تخصیص خوراک آنها انجام شود.

 

صفحه1 از565