17 خرداد 1402
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
چهارشنبه, 10 اسفند 1401 ساعت 12:10

دکتر اعلمی مدیرعامل سازمان اتکا: اقلام موردنیاز شهروندان تا پایان ماه مبارک با قیمت مناسب عرضه می شود

نوشته شده توسط 

با اجرای طرح فجر ۴۴ در ایام دهه مبارک فجر ۲هزار قلم کالا با تخفیف مناسب به مشتریان ارائه شد که این طرح تا عید فطر نیز ادامه دارد.
به گزارش بورس و بانک؛ دکتر مرتضی اعلمی مدیرعامل سازمان اتکا ضمن بیان مطلب فوق در  نشست خبری با اصحاب رسانه به طرح های اجرا شده در دهه فجر برای حمایت از خانوارها اشاره کرد و گفت: اقلام موردنیاز شهروندان تا پایان ماه مبارک رمضان با قیمت مناسب برای شهروندان قابل عرضه است.
دکتر اعلمی با اشاره به اینکه طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب موضوع امنیت غذایی مساله درجه یک است و نباید از آن غفلت کنیم؛  گفت: تغییرات آب و هوایی و چالش های این موضوع، کمبود بارش ها، خشکسالی، افت کیفیت خاک و موضوعات طبیعی که در کشور رخ داده است که موضوع امنیت غذایی از هر حیث دیگری نیاز به برنامه ریزی کرده است.
وی با اشاره به اینکه به دنبال افزایش رضایتمندی جامعه هدف و هموطنان هستیم، گفت: در آینده نزدیک عرضه ‌و فروش اینترنتی را هم در اتکا خواهیم داشت.
دکتر اعلمی در ادامه گفت: در خصوص فروش اینترنتی و آنلاین لازم است بگویم در حال حاضر در سازمان اتکا یک سری زیرساخت ها برای این منظور فراهم شده، اما هنوز کامل نشده است. در واقع ما قصد داریم زمانی فروش اینترنتی را فعال و اجرایی کنیم که همه زیرساخت های آن به طور کامل تجهیز و فراهم شده باشد و بستر لازم برای زنجیره فروش به صورت آنلاین تکمیل باشد.
وی در ادامه گفت: برنامه ما در سازمان اتکا همیشه بر این است که تا زمانی که تمام زیرساخت های لازم برای اجرای کاری تکمیل نشده باشد و به صلاح سازمان نباشد؛ اجرا نشود
دکتر اعلمی در حاشیه نمایشگاه توانمندی های سازمان اتکا که در راستای جهاد تبیین و لزوم اطلاع رسانی خدمات سازمان اتکا برگزار شد، به  جمله ای از مقام معظم رهبری که می فرمایند؛ موضوع امنیت غذایی مساله درجه یک است که نباید از آن غفلت کرد، اشاره کرد و گفت: در تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری اهتمام داشته و امنیت غذایی امروز مورد گفتگوی ویژه ای است.
رییس هیات مدیره سازمان اتکا همچنین گفت: تغییرات آب و هوایی و چالش ها در این حوزه به خصوص کمبود آب و منابع آبی و خشکسالی و کمبود بارش و افت کیفیت خاک، مسائل و موضوعات طبیعی زیادی پیرامون کشور ما قرار دارد. همچنین موضوعات سیاسی و اقتصادی و فشار تحریم ها نیز موضوع امنیت غذایی را دارای اهمیت می کند؛ این در حالی است که اقتصاد مقاومتی با برنامه ریزی و مشارکت دستگاه های ذیربط که توجه زیادی به حفظ منابع آبی و موضوعات تولید و روند رونق تولید دارد؛ راهگشاست.
دکتر اعلمی افرود: در مسائل خرد و کلان با بهره‌گیری از الگوی اقتصاد مقاومتی می توان به  موفقیت های موثرتر و کارآمدتری رسید.
وی اظهار کرد: در سیاست های کلان از جمله سیاست های پولی، مالی، ارزی و واردات و در سیاست های خرد به خصوص توجه به دهک‌های پایین خانواده، بحث قیمت که تاثیر بسیار زیادی در تامین امنیت غذایی دارد؛ می توان با الگوپذیری از اقتصاد مقاومتی به موفقیت‌های خوبی دست یافت.
به گفته وی موضوعات دانش بنیان، نوآوری، مطالعات علمی حوزه های فناورانه و هوشمندسازی فرآیندهایی که درگیر تولید امنیت غذایی هستند نیز می تواند به موفقیت امنیت غذایی کمک کنند.
مدیرعامل سازمان گفت: این نمایشگاه  بخشی از دستاوردهای یکساله سازمان  اتکاست که توانسته به رشد خوبی دست پیدا کند و ما این موضوع را ابتدایی ترین قدم، اما موفق می دانیم و امیدواریم با بهره گیری از الگوهای موفق اقتصاد مقاومتی و تدابیر مقام معظم رهبری و اسناد مصوب شده ستاد کل نیروهای مسلح و برنامه پنج ساله اتکا رو به جلو حرکت کنیم.
اعلمی در بحث توزیع عادلانه اقلام اساسی قبل از ورود به ایام پر گردش و پرفروش پایان سال گفت: با برنامه ریزی هایی که در گروه بازرگانی انجام شده؛ خوشبختانه به میزان کافی اقلام اساسی موردنیاز جامعه هدف و مردم در سازمان اتکا تولید شده است.
به گفته وی برای این کار احتیاج به تامین منابع اولیه تولید محصولات و تولید منابع مالی بود که با برنامه ریزی هایی که انجام شد؛ در خصوص توزیع کالا مشکل خاصی نداریم.
وی گفت: طرح فجر ۴۴ که در دهه فجر اجرا شد؛ یکی از چندین طرحی است که در اسفند ماه داشتیم و این طرح با طرح فجر تا فطر مقارن شده است که تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دارد و در فروشگاه‌های اتکا قابل اجراست.
اعلمی افزود: یکی از کسب و کارهایی که در ۵۰ سال آینده دنیا مورد توجه می باشد؛ موضوع شیلات است. با توجه به تغییرات اقلیمی و خشکسالی ها کسب و کارها باید پروتئین موردنیاز خود را از دریا تامین کنند. بر همین اساس سازمان اتکا هم با توجه به این تغییرات در بحث شیلات حدود دوسال شروع به فعالیت کرده که در سال اول ۱۰۰۰ تن و در سال دوم به حدود ۳۵۰۰ تن رسیده است.
رییس هیات مدیره سازمان اتکا در مورد موضوع بذر گفت: با توجه به اهمیت ویژه و مشکلات ارزی کشور در تامین بذر موردنیاز و با توجه به تراریخته بودن بعضی از بذرها و آلودگی آنها سازمان اتکا با توجه به برنامه ریزی که در خصوص تولید بذر انجام داده است؛ توانسته به نتیجه خوبی دست پیدا کند، ما این اطمینان را به مصرف کنندگان بذرسازمان اتکا می‌دهیم که این بذورات دارای کیفیت بالایی است.
دکتر اعلمی در خصوص طیور نیز با توجه به پیش‌بینی‌های سازمان اتکا نسبت به بازار پایان سال و اینکه خوراک طیور از نهادهای اصلی است؛گفت: سازمان اتکا از قبل با برنامه ریزی که نسبت به تامین خوراک طیور داشته؛ در حال حاضر مشکل خاصی نسبت به  تامین مرغ (مرغ کامل و بسته بندی)  ندارد و قیمت در سازمان اتکا نسبت به سایر مراکز توزیع رقابتی تر و از نظر سلامت و ایمنی هم در این مورد نظارت کافی وجود دارد.
وی افزود: یکی از اقلام موردنیاز مردم که گاهی موجب نگرانی از نظر کمبود کالا می شود حوزه روغن است؛ در سازمان اتکا با توجه به تولید بالای ۹۰ درصد و با توجه به افزایش ظرفیت تولید، امسال توانستیم از چندین بحران عبور کنیم.
اعلمی در بحث فروش اینترنتی گفت: فروشگاه اینترنتی در سازمان اتکا قابل عرضه است؛ ولی چون از نظر زیر ساختی باید تقویت شود ما کمی تامل داریم تا بتوانیم رضایت حداکثری جامعه هدف را کسب کنیم.
مدیرعامل سازمان اتکا در خصوص صادرات اضافه کرد: صادرات در سازمان اتکا در حال انجام است، اما اقلامی که در سازمان اتکا تولید می شود؛ از جمله اقلام موردنیاز کشور می باشد و اولویت ما تامین ۱۰۰ درصد جامعه هدف است و سرریز و مازاد اقلام آن صادر می شود.